Mascate Matchin "arvot kohdallaan"
Mascate Match suuren voiton hetkellä, Derbyn loppumetreillä. Rattailla tietenkin valmentaja Pekka Korpi, joka on myös nykyisen kimpan siitosasiantuntija. Kuva: Terhi Piispa-HelistenSunnuntaina on taas jännä paikka, kun yksi suomalaisen raviurheilun jättilupauksista, Mascate Match, palaa radoille kriteriumfinaalin pannukakun jälkeen.
Pekka Korven valmennettavalla ei ollut paras päivänsä Teivossa, ja se jäi keulasta kuudenneksi. Ruotsalaisia kilpasiskojaan se on kurmoottanut koko kauden E3-lähdöissä, ja pyhänä kilpaillaan taas Solvallassa Breeders Crownin välierien merkeissä. Iso kysymys on, onko "Massi" entisellään?
"No, ainakaan en ole halunnut selitellä Kriteriumia millään lailla, enkä tee sitä nytkään", Korpi painottaa.
"Muilla oli hyvät hevoset ja sillä siisti. Mutta toki eläinlääkärin arvion mukaan verikokeiden tulokset viittaisivat siihen, että tammassa kävi joku virus. Nyt arvot on ainakin saatu kohdilleen, ja hevonen tuntuu aika mukavalta taas treeneissä. Kuitenkin tässä hommassa on edelleen aika monta muuttujaa."
Huolettaako erityisesti joku asia?
"Ei nyt huoleta, ihan hyvällä mielin mennään. Mutta pitää tiedostaa, että kausi on ollut aika pitkä. Ihan sellaiseksi, miten loistokkaasta tamman meno kesällä oli, sitä voi olla vaikea saada. Tässä katsotaan ensin, miten pyhänä menee, ja suunnitelaan sitten, jäisikö se Ruotsiin väliaijaksi Sisun tallille, missä se on aiemminkin hyvin viihtynyt? Jossain vaiheessa pidetään kyllä taukoakin, mutta minun ajatukseni mukaan treeniä jatketaan aina, vaikka toki sitä tarpeen mukaan höllätään aina välillä. Kaikkein karuimmat kelit haluan välttää kilparadoilla jo riskien välttämiseksikin."
"Matkustaminen on aina oma hommansa. Huomenna mennään päivälaivalla, ja toivottavasti ei myrskyä. Lähtöpaikka on mikä on, eihän ne ruotsalaiset meille mitään ilmaiseksi anna. Tosissaan ajetaan kilpaa, kun kerran lähdetään, ja hevonen on näyttänyt riittävänsä, joten tottakai meillä on saumaa."
Kustakin semifinaalista Solvallassa menee finaaliin Eskilstunaan 10. marraskuuta neljä parasta. Ykköspalkinnot ovat 800000 kruunua. Ruotsissa syntyneillä on premiechansin myötä mahdollisuus tuplapalkntoihin, mutta esimerkiksi Mascaten on "tyytyminen" mainittuun ykkösrahaan. Korvella on pyhänä mukana myös toinen hevonen, Arnie Express. Kolmevuotias Ruotsissa syntynyt ruuna on tosin valmistautunut kisaan Ruotsin "filiaalissa".
"Se on venynyt ja parantanut pikkuhiljaa koko ajan. Kyseessä ei ole mikään treenihirmu, mutta se tsemppaa hyvin kisoissa, Nyt vastassa on niin kivikovat hevoset (esimerkiksi Ruotsin Kriteriumin ykkönen Power), että finaalipaikkaan jo pitäisi kaiken mennä kyllä ihan nappiin. Menestys yllättäisi tässä tehtävässä, mutta koitetaan."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


