MT Hevoset kysyy: Onko Kymenlaakso-ajon sarjamääritys oikea?
Perinteisen suurkilpailun Kymenlaakso-ajon sarjamäärityksen osuvuudesta voi nyt kertoa mielipiteensä. Vastausaikaa kyselyyn on lauantaihin kello 16.30 asti.
Goodbrother voitti karsintalähtönsä ja tavoittelee lauantaina menestystä Kymenlaakso-ajossa Jarmo Saarelan ohjastamana. Kuva: Satu PitkänenKuten MT Hevoset uutisoi aiemmin tiistaina, Kouvolassa ravattavan Kymenlaakso-ajon nykyinen sarjamääritys on herättänyt keskustelua raviurheilijoiden keskuudessa.
Perinteinen Suomessa syntyneiden kolmevuotiaiden lämminveristen suurkilpailu karsintoineen ajetaan 2100 metrin tasoitusajona. Perusmatkalta lähtevät enintään 7000 euroa ansainneet hevoset. Pisin takamatka on 20 metriä.
Nyt kysytäänkin raviurheilua seuraavan yleisön mielipidettä. Vastausvaihtoehdot on rajattu viiteen.
Vastausaikaa on lauantaihin kello 16.30 asti. Kysely siis sulkeutuu hieman ennen kuin Kymenlaakso-ajon finaali starttaa Kouvolan raviradalla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




