Lauantairavit ajetaan alkuperäisten suunnitelmien mukaan Porissa – ”Rajua kalustoa on tilattu”
Aiemmin viikolla spekuloitiin Porin lauantairavien mahdollisella siirtämisellä, mutta ravit aiotaan ajaa Porissa alkuperäisten suunnitelmien mukaan.
Satakunta-ajon suosikki Vale-Elli ja kumppanit pääsevät lauantaina kilpailemaan Porissa alkuperäisen suunnitelman mukaisesti. Kuva: Terhi Piispa-HelistenPorin lauantairavit ovat paitsi raviviikon ykköskisat, myös Porin raviradan kauden tärkein ravipäivä, ovathan ohjelmassa perinteisen radan perinteiset suurkilpailut St. Leger ja Satakunta-Ajo.
Vaihtelevat sääolosuhteet heittivät alkuviikosta vahvan kysymysmerkin Porin lauantairavien toteutumisen ylle, kun ennuste lupasi hyvin vaihtelevaa keliä ja ensin sadetta, sitten pakkasta ja sen päälle uudestaan lämpenevää.
Ennusteet ovat pysyneet suurin piirtein ennallaan, mutta ravit tullaan ajamaan Porissa.
”Aamulla tehtiin ratamestari Pasi Soimalan kanssa sotasuunnitelmaa. Tilanne näyttää ihan ok:lta”, Porin raviradan kilpailupäällikkö Juha Järvenpää kommentoi torstaina.
”Ennusteissa ei ole radikaaleja muutoksia, mutta hieman viileämpää nyt luvataan kuin välillä. Kilpailuiden ajaminen pitäisi onnistua, ollaan sen suhteen ihan luottavaisia. Rajua kalustoa on tilattu tälle päivälle ja lauantaille, ja lauantairavit vedetään kustannuksia säästelemättä. Vermon ratamestari Juha Keskimaunu ja Turun Matti Juutila tulevat lauantaina myös hommiin, eli myös tekijäpuolelle on panostettu. Märkää tulee todennäköisesti olemaan, mutta hiekkaradalla painetaan menemään.”
Juttua täydennetty 2.11. kello 12.30: Lisätty maininta Juha Keskimaunun ja Matti Juutilan mukanaolosta lauantaina.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




