Siirry pääsisältöönSiirry hakuun
Siirry sivupalkkiinSiirry alaosaan
  • Kultainen kilpailupää - Shadow Of Brisbane

    Sointu-Esteri kiri nollaprosenttisena kärkeen ja järjesteli 65-kupongit uuteen uskoon.
    Sointu-Esteri kiri nollaprosenttisena kärkeen ja järjesteli 65-kupongit uuteen uskoon. Kuva: Anu Leppänen

    VERMO. Pääkaupungin vuoden avausravien herkkupala oli kovin lämminveriryhmä, joka osoitti että urheilussa tilanteet muuttuvat nopeasti. Suosikki William Pine näytti hallitsevan, mutta Shadow Of Brisbane ei suostunutkaan luopumaan tolppaputkestaan. Ruunan ohjastaja Olli Koivunen oli illan videohaastateltava.

    Shadow Of Brisbane tuli maalisuoran matalalentoa, ja  Olli Koivunen pääsi sen rattailla sommittelemaan voittohymyään ajoissa ennen maaliintulokuvia. Pikkuruuna on todellinen voitontahtoisen kilpahevosen prototyyppi. Koivusten valmennettava otti jo uransa 26. voiton, ja kauden 2018 avannut tolppa oli toisaalta jo ruunan viides perättäinen. William Pine kesti kaksarissa niukasti ennen  Harri Koivusen kannustamaa  Fine By Me-tammaa. Koivuset olivat muutenkin Vermossa vahvasti esillä.

    "Tosi mukavaa, kun tänään saatiin tuloksia", Harri Koivunen huokaili.

    "Olihan tuo  Jeppas Pointerin tapaus tosi raskas meille kaikille. Shadow Of Brisbane on varsinainen hedershäst, kuten ruotsalaiset osuvasti sanovat, kunniakilpahevonen, isolla K:lla. Se ei ole maailman komein eikä sulavaravisin. En edes kehtaa kertoa, mitä ruunalla on nytkin jalassa. Mutta se asenne. Se on kiltti, ei tekisi pahaa kärpäsellekään, mutta se yrittää tehdä kaikkensa, ja onnistumisia on tullut mukavasti. Alkuun ajattelin, että pääseeköhän tällä edes koelähtöä, mutta siinä tunsin, että ehkä tällä saadaan rahaakin jossain."

    Koivuset järjestivät muhevat 65-yllätykset tämän jälkeen. Ensin isä-Koivunen kaivoi vanhan jokerikorttinsa neljännen parin sisällä, ja se innosti  Speak Of The Devilin voittoisaan kiriin.

    "Oli tuuriakin", vanhempi Koivunen virnisti.

    "Käänsin jo liian aikaisin ulos loppukaarteessa, mutta onneksi neljänteen sisälle pääsi takaisin. Ohitimme ison nipun sisäkautta ja ulkoa ei olisi päässyt/ehtinyt minnekään."

    Vielä kovempaa pommia pukkasi Olli, kun hän kiritti tiukassa loppusuoran taistossa nollan prosentin  Sointu-Esterin pitkästä aikaa ykköseksi.

    Siinä paha missä mainitaan: Harri Koivunen ja Speak Of The Devil käänsivät neljännen sisällä ykköseksi.
    Siinä paha missä mainitaan: Harri Koivunen ja Speak Of The Devil käänsivät neljännen sisällä ykköseksi. Kuva: Anu Leppänen

    Vielä tämäkään ei riittänyt Olli Koivuselle, 22. Kypärätempun toi jo suosikeihin lukeutunut tuoreen Ypäjän Hevosopiston ravivalmennuksen opettajan  Ari-Pekka Pakkasen valmentama  Mistelle, joka teki jo toisen tosi napakan piikkijuoksun peräkkäin. Kovat avaukset eivät tunnu painavan. Vermossa  Ice Wine pani kirillään tosin keulahevosen äärimmäisen tiukalle käydessään jo edellä. Voitontahtoinen Koivunen kaivoi kuitenkin tarvittavat sentit jostain: Mistelle lisäsi vielä kerran vauhtia ja kontrasi.

    Mistelle kontrasi Ice Winelle - taas Koivunen.
    Mistelle kontrasi Ice Winelle - taas Koivunen. Kuva: Ville Toivonen

    Sointu-Esterin kanssa tiukasti voitosta otelleen Loonastastan kuski   Samuli Innanen alkoi epäillä Olli Koivusen vetävän pitemmän korren uusintaottelussakin illan päätteeksi. Viimeisessä lähdössä Innasen ajama  Intuto kaartui lopusuoralle ykkösenä, muta ulkoa tuli nuorempi Koivunen pahaenteisesti  Xavier K.A:n rattailla.  Veli-Matti Allenin valmennettava Xavier tuli pitkän kirinsä hänniltä vankasti perille asti, mutta kuolemanpaikan Intuto kesti ja toi revanssin Innasille. Voittajan ohjastaja ajoi keskiviikkona kilpaa isänsä  Kari Innasen valmennettavilla.

    "Kiitokset kuuluvat isälle, joka tuli hevosten kanssa Savonlinnasta asti, minä ajoin tänne vain Lahdesta", nuorempi Innanen kommentoi.

    "Tosin minäkin jouduin ottamaan hieman varaslähdön töistäni ambulanssikuskina tänään. Ja kannattaahan sitä tulla pitempääkin, Vermossa olosuhteet ovat hyvät, samoin palkinnot, kun niille pääsee. Molemmilla ajokeillani on ollut ongelmansa. En uskaltanut ajaa aivan täysillä loppumetrejä Loonastastalla, ettei tullut mitään havereita. Ruuna on nyt löytänyt paljon paremman ravirytmin kylläkin. Sillä ehti mennä molemmat jänteet ja se oli aikalailla tuomittu kilpahevosena, kun osaomistaja  Aki Mikkonen ei suostunutkaan luopumaan, vaan alkoi uittaa hevosta. Sieltä ne palaset sitten kuitenkin ovat loksahtaneetkin paikoilleen. Intutosta ajattelin, että siitä tulee oikeinkin hyvä hevonen, mutta senkin ongelmien kanssa on joudutta taistelemaan. Nyt se on paljon parempi raviltaan, vaikka se vieläkin alkaa painaa sisäänpäin, kuten tänäänkin. Kuitenkin nyt vaikuttaa aika mielenkiintoiselta, ainakin näin talvikaudelle. Ja ehkä sitä vauhtia vanhemmiten löytyy sopivasti lisää, toivotaan."

    Lämminveristen Talvimaljassa 65-pelin avauskohteessa nähtiin yksi illan vakuuttavimmista esityksistä, kun  Jarmo Saarela lähti takarivistä startanneella tuoreella nelivuotiaalla  One For You heti ulkoratoja kiertämään kohti kärkeä.  Timo Korvenheimon valmennettava vyöryi keulaan 700 metrin kohdalla. Loppu oli lisämetreistä huolimatta ruunan varmaa hallintaa. Mielenkiintoinen ruuna kuuluu  Heikki Korhosen laatutallin lupausten joukkoon.

    Jarmo Saarela ohjasti One For Youn helppoon voittoon viime keskiviikkona Vermossa.
    Jarmo Saarela ohjasti One For Youn helppoon voittoon viime keskiviikkona Vermossa. Kuva: Ville Toivonen

    Lupaava on myös  Teemu Okkolinin tallissa vasta kuusivuotiaana loppuvuodesta uransa aloittanut  Ohikiitävä, joka otti nyt "vuotta vanhempana" kolmannessa kisassaan toisen voiton. Okkolin ajoi Vieskerin pojalla tasaisesti kohti kärkeä alkumatkan, siirtyi keulaan kierroksen kohdalla ja hallitsi eleettömästi loppua.

    Lupaava oli myös  Valley's Chancen uran alku.  Juha Utala kannusti  Mervi Laakson suojatin loppumetreillä ykköseksi.  Ville Mäkelän tallin tuoretta nelivuotiasta Bluebird Nashiä ikä on tuntunut kypsyttävän, sillä viime kauden varsamaiset esitykset vaihtuivat vakuuttavaan keulavoittoon.  Ari Moilanen ohjasti tammaa.

    https://www.youtube.com/watch?v=OHf2NLa3dHs