Tero Pohjolainen palaa valmentajaksi Hetviinan myötä
Ensi keskiviikon Vermon raviohjelmassa saattaa kiinnittää huomion, että aikaisemmin muun muassa Katydidin kanssa menestynyt Tero Pohjolainen palaa tilastoihin suomenhevostamma Hetviinan valmentajana.
Katydid oli vuonna 2008 voitokkaimpia lämminverisiä 11 voitollaan 15 kilpailusta. Pohjolainen, 45, vietti sittemmin vuosia hevostöissä Ruotsissa, mutta palasi vajaat kaksi vuotta sitten perheen lasten kouluun menon myötä kotimaahan. Pohjolaisen kasvattama Katydidin poika Tellmeastory on viime vuosina pitänyt kimppahevosena perheen harrastusta yllä. Ruuna on tienannut karvaa vaille miljoona kruunua, ja se on tällä hetkellä Ranskassa Björn Goopin valmennuksessa.
Nyt Pohjolainen palaa radoille kahden valmennettavan myötä, joista kuningatarkilvan listauksissa esiintyvä Hetviina, 8, aloittaa ensin. Toinen valmennettava Borgmester, 5, on näillä näkymin tulossa starttiin myöhemmin kesällä. Hetviinan omistaja Christer Sandholm Kirkkonummelta on myös Borgmesterin osakas.
"Käyn päivätöissä, mutta ei hevoshommia ollut tarkoituskaan lopettaa pysyvästi", Pohjolainen kertoo.
"Viime talvena aloin käydä auttelemassa sairastuneen Ivar Holmlundin tallilla. Kengittelin ja ajoin välillä hiittiä perheen apuna. Minulla oli ollut siellä aikaisemmin omia hevosia hoidossa."
Ivar Holmlund menehtyi maaliskuussa, ja sen jälkeen hevoset ovat olleet leskensä Malin Holmlundin valmennuksessa. Hänen valmennuksessaan jatkaa edellen muun muassa Derbyn ja Suomen mestaruuden voittanut Seabiscuit, sekä pari muuta ravuria.
"Malin halusi vähentää hevosia, ja minulta kysyttiin, ottaisinko tämän kaksikon valmennettavikseni. Malin jatkaa edelleen Borgmesterin osakkaana. Kun Melanie ja isänsä Anders Ingmanin tallilta saatiin pari karsinaa, kuviosta tuli minulle toimiva, kun asumme alle viiden kilometrin päässä tallilta. Hevosten laittaminen on näin koko perheen harrastus."
Ingmanin tallin kuuluisin asiakashan on Tuomas Korvenoja menestystalleineen. Tuleeko myös Pohjolaisen hevosilla menestystä keskiviikkona ja jatkossa?
"Molemmat ovat olleet koko ajan, kun minä olen ollut niiden kanssa tekemisissä, ihan terveenä. Haluttiin vain antaa niiden sopeutua rauhassa uusiin kuvioihin, ja nyt ne vaikuttavat myös viihtyvän mukavasti. Hetviina tuntuu omalta itseltään, joten toivotaan että se suorittaa edelleen samalla tasolla. Sehän on ollut hyvä jo kauden edellisissä juoksuissaan."
Pääset tästä Vermon ensi keskiviikon lähtölistoihin.
Näin Ravinetti uutisoi Tero Pohjolaisen paluusta kotimaahan syksyllä 2016.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


