Ylipelattu suosikki ja huippuidea samassa lähdössä
Papa Corleone voitti vuosi sitten Pilvenmäki Specialin kilpailuennätyksellä 14,0ake. Tänään se on T65-kierroksen paras peli-idea. Kuva: Anu LeppänenVermon T65-kierroksen mielenkiintoisin pelilähtö on neljäntenä kohteena ajettava Teräsmiesliiga.
7 Dark Defender (T65-4) palasi voitokkaasti tauolta, mutta vastus ei ollut läheskään samaa tasoa kuin tänään. Lisäksi tehtävää helpottivat päätöspuolikkaalla kanssakilpailijoiden laukat. Juoksurata paalulla ei takaa keula- tai muuta hyvää juoksua, kun sisäradan paalupaikalta starttaa viimeksi keulasta voittanut 1 Sahara Preacherman. Tarjolla voi olla jopa kuolemanpaikka, ja siltä voittaakseen Dark Defender joutuu parantamaan kaudenavauksestaan selvästi. Lisäksi sillä on aina laukkariski.
13 Papa Corleone (T65-4) ei onnistunut kaudenavauksessaan tuloksellisesti yhtä hyvin kuin Dark Defender, mutta esityksessä ei ollut moittimista. Ruuna joutui kiertämään loppukurvin neljättä rataa pitkin ja tehtävästä tuli toivoton. Startti alla paremmalta lähtöpaikalta Papa Corleone pistää paalun suosikit ahtaalle.
9 Estelle Halmin (T65-6) juoksut eivät ole kauden ensimmäisissä starteissa huonoilta lähtöpaikoilta onnistuneet, mutta esitykset ovat olleet paljon parempia kuin sijoitukset. Nyt takarivin lähtöpaikka lujaa avaavan suosikin 2 Nitro Diablon takana on miltei paras mahdollinen, ja Estelle Halmilta on lupa odottaa yllätystä.
9 Laksin Lyyti (T65-2) oli toissa kerralla Lappeenrannassa kiimassa ja saamaton, mutta viimeksi laukan jälkeen hurja. Pitkällä matkalla voimat pääsevät hyvin oikeuksiinsa. Vastustajista 6 Morison ei ollut viimeksi yhtä terävä kuin edellisstarteissaan, ja suosikki 12 Jetsu on esimerkiksi 11 Riipiseen nähden 40 metriä (!) huonommin sarjassa sisällä kuin edellisellä Vermon kolmella kilometrillä.
8 Fast Time (T65-3) on esittänyt viime starteissaan sellaista virettä, ettei tappio edes häämötä. Vastustajien kunnioitus on kohdillaan, ja vaikka 6 Black Ice Boostilla ja 2 Speak Of The Devilillä on kirivoitot Vermosta alla, Erkki-Pekka Mäkinen saa marssittaa Fast Timen kasiradaltakin pitävään piikkiin.
3 Viva Orion (T65-3) oli lähellä voittoa viimeksi kuolemanpaikalta ja hävisi vain unelmajuoksun saaneelle Jilian Laxille. Nyt pahin vastustaja on tasavauhtinen ja epävarma 8 Ohikiitävä, jonka on vaikea uskoa onnistuvan ulkoradalta, ja ravilla Viva Orion on erittäin lähellä voittoa.
7 Archie Dream (T65-1) palasi voittovireessä tauolta Kaustisella ja esitti niin räjähtävää lähtönopeutta uloimmalta radalta, ettei keulajuoksu ole nytkään poissa laskuista. Silloin ruuna pystyy johtamaan lähdöstä maaliin. Vastustajista 6 Scampi debytoi Suomessa lupaavasti, mutta on enemmän vahva kuin nopea. 3 Whole Lotta Love pystyisi avaamaan kovaa, mutta viimeksi sillä ei satsattu yhtään lähtöön. Suosikin ykköshaastajaksi nousee näin oikein pelattu 5 Fine By Me.
T65-vihjesysteemi
7, 5, 3, 6 (1,2)
9, 11, 12, 6, 2 (3,13)
8 Fast Time (6,2)
13, 2, 1, 16, 7 (4,14)
3 Viva Orion (8,6)
2, 4, 9, 6, 7, 8 (12,11)
600 riviä - 60,00 euroa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


