9 päivää Elitloppetiin: Kontio sittenkin Prix d'Amerique -voittajan rattailla
Paris Turfin tweettaus torstai-iltana kertoi, että Elitloppetin ranskalaisedustajan Up And Quickin ohjiin tarttuu Solvallassa Jorma Kontio. Ohjastajapelin Elitloppetissa tekee tänä vuonna kiinnostavaksi se, että jokaiselle osallistuajahevoselle pitää valita oma kuski eli kisassa on 16 hevosta ja 16 kuskia.
Uudistus on Solvallan tuoreen urheilujohtajan Anders Malmrotin käsialaa. Kontio ei siis päässyt ajamaan Prix d'Amerique -voittajaa 2018 Readly Expressiä Elitloppetissa, mutta hän ohjastaakin Vincennesin kisan ykköstä vuodelta 2015. Kyseistä Up And Quickiä valmentaa Antoine Lherete. Prix d'Ameriquen voittoon oriin ajoi Jean-Michel Bazire, mutta viime aikoina kuskina on ollut useimmiten Franck Nivard, joka ohjastaa Solvallassa Bold Eaglea, kisan suosikkia.
Elitloppet-ravien ilmoittautuminen päättyy viikonloppuna, ja kisassa on nyt enää kaksi paikkaa avoinna. Suomalaisia kiinnostaa tietysti, saako esimerkiksi Midnight Hour, jonka taustavoimat ovat ilmoittaneet kiinnostuksensa, toisen paikoista.
Torstai-illan huono uutinen Ruotsista oli suurhevosenomistaja Kristian Huseliuksen vangitseminen epäiltynä toistuvista pahoinpitelyistä ja vapaudenriistosta. Keskiviikkona entisen NHL-tähden hevonen Tesio voitti T86-lähdön, mutta seuraavana päivänä mies on todella huonojen uutisten kohteena. Aiemmin Timo Nurmoksen tallista kilpaillutta Tesiota valmentaa nykyään Robert Bergh.
Elitloppetiin kutsutut hevoset tähän mennessä.
Hevonen - valmentaja
- Amiral Sacha – Florent Lamare
- Bold Eagle – Sébastien Guarato
- Dreammoko – Richard Westerink
- Lionel N.O. – Daniel Redén
- Maori Time – Brent Lilley
- Nadal Broline – Reijo Liljendahl
- Orlando Jet – Rudolf Haller
- Pastore Bob – Johan Untersteiner
- Propulsion – Daniel Redén
- Ringostarr Treb – Jerry Riordan
- Takethem – Steen Juul
- Up And Quick – Antoine Lherete
- Uza Josselyn – René Aebischer
- Volstead – Stefan Melander
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


