Hannelore Hanover meni The Red Milellä tammojen ME:n
Hannelore Hanover juoksi lauantaina Lexingtonin The Red Milellä tammojen uuden absoluuttisen ME:n 08,0.
Yannick Gingrasin ohjastama ja Ron Burken valmentama tamma Hannelore Hanover (Swan For All) teki myös ravureiden kaikkien aikojen toiseksi kovimman voittoajan. Vain ravureiden absoluuttisen ME:n 07,7 2014 Pocono Downsissa 1000 metrin radalla ravannut Åke Svanstedtin suojatti Sebastian K (Korean) on mennyt lujempaa.
Tammoissa edellinen ennätys oli Giant Diablon (Supergill) samassa paikassa Red Milellä 2007 Johan Untersteinerin ohjastamana menemä 08,5. Delicioushan (Cantab Hall) meni Bollnäsissä 1000 metrin radalla 2015 08,6.
Hannelore otti My MVP Allerage Farms Open Trotissa 68000 dollarin ykkösrahan ennen kolme hevosenmittaa perässä tullutta Homicide Hunteria (Mr Cantab) ja siitä taas kolmen päässä tullutta Pinkmania (Explosive Matter). Burken tallin neljänneksi jäänyt Crazy Wow (Crazed) piti huolen ME-vauhdista matkalla.
"Tunsin loppukaarteessa, että mennään alle 1.50:n (08,4), kun tamman ohjat olivat vielä tosi tiukat", Gingras kommentoi.
"Hannelore on mahtava tamma, ja se ansaitsi tosiaankin ennätyksen. Olen koko ajan sanonut, että kun se on kohdillaan, se on Pohjois-Amerikan paras."
Hanneloren omistavat Burke Racing Stable, Weaver Bruscemi, Frank Baldachino ja Jerry sekä Theresa Silva Stables. Viisivuotias tamma voitti 33. ykkösensä 54 startissa, ja voittosumma on nyt $2084439. Se ei näillä näkymin ole pääsemässä ensi viikonlopun puolen miljoonan dollarin ykköspalkinnon Yonkers Internationaliin, sillä kisan 10 hevosta on jo valittu. Suomesta paikalle ovat matkustaneet Midnight Hour (Diesel Don) ja Shadow Woodland (The Bosses Lindy).
Lainaukset olivat UStrotting.com-sivulta, minne pääset tästä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

