Koronaihme: ATG teki ennätystuloksen 2020 toisella kvartaalilla
Ruotsin yhteiskunta taistelee koronan ja seurausten kanssa, mutta hevospeliyhtiö ATG:lla ei ole valittamista. Ravit ovat pyörineet maassa yleisöttä keväästä asti, mutta ravipelit käyvät kaupaksi ennennäkemättömällä tavalla.Toinen kvartaali, huhtikuun alusta kesäkuun loppuun, toi ATG:n ennätystuloksen. Alkuvuoden tuloksen syntyä kuvaa esimerkiksi, että kevätkesällä pelattiin ennätysmäinen 19 lauantain putki yli 100 miljoonan kruunun 75-vaihtoja. Tuota n. 10 miljoonan euron rajaa pidetään normaalioloissa todella kovana vaihtona 75-pelissä. Tilannetta "auttoi" koronan aiheuttama keskeytys muissa urheiluvedoissa. Kansainvälinen kiinnostus ei koskaan ole ollut yhtä suurta Ruotsin raveihin, kun muuta urheilutarjontaa Euroopassa ei juurikaan ollut.
"Tämä on täysin poikkeuksellista ATG:n historiassa, luultavasti tulevaisuudessakin", toimitusjohtaja Hans Lord Skarplöth sanoo Sulkysportin uutisessa.
"Uskon kasvuun jatkossakin, mutta tuollainen on tietenkin poikkeus. Iloa hyvästä tuloksesta himmentävät yhteiskunnan vaikeudet ympärillä."
ATG:n pelituotot kasvoivat toisella kvartaalilla peräti 341 miljoonalla kruunulla (yli 30 miljoonaa euroa), mistä kasvusta 319 miljoonaa tuli hevospeleistä. Koko ensimmäisen vuosipuoliskonkin tuotot lähes tuplaantuivat vuodesta 2019.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


