Moottoripyörientehot vähenevät
Moottoripyöräkauppiaat odottavat tästä vuodesta viimevuotista parempaa. Entistä useampi moottoripyörän valmistaja on tuonut tarjolle myös keskitehoisen vaihtoehdon.
”Järkevien pyörien yleistyminen on yksi moottoripyöräalan trendeistä. Enää ostajat eivät kysy pelkästään pyörän tehoa ja huippunopeutta”, kertoi näyttelytoimikunnan puheenjohtaja Patrick Manner Helsingissä viikonlopulla järjestetyillä MP14-messuilla.
Mannerin mukaan entistä useampi ostaja päätyy helppoon ja taloudelliseen vaihtoehtoon. Myös moottoripyörien valmistajat ovat sen huomanneet. Tarjolla on 500–800-kuutioisella moottorilla varustettuja pyöriä.
Viime vuosina moottoripyörien ja mopojen myynti on laskenut. Suomi on silti vahva moottoripyörämaa. Autotalleissa kevättä odottaa noin miljoona moottoripyörää ja mopoa.
”Euroopassa moottoripyörien myynti on jo lähtenyt kasvuun. Suomi tulee yleensä vähän perässä, joten moottoripyöräkauppiaat odottavat tätä kautta toiveikkaalla mielellä”, kertoi Manner.
JARMO PALOKALLIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
