
MT 100 vuotta sitten: Moottoripyörää tai Fordia kaivataan kieltolain valvontaan
Maaseudun Tulevaisuus kirjoitti 9.5.1925 myös järveen istutetuista siioista, joiden pitäisi antaa olla rauhassa ainakin seitsemän vuotta.
Hämeen läänin maaherralla riitti vuonna 1925 ehdotuksia kieltolain valvonnan tehostamiseksi. Kuva: KansallisarkistoKieltolain valvonta.
Hämeen läänin maaherran ehdotus valvonnan tehostamiseksi.
Hämeen läänin maaherra on sisäministeriölle ilmoittanut, että viime vuoden viime neljänneksellä ja tämän vuoden ensimmäisellä neljänneksellä kertyneitä sellaisia varoja, mitkä ovat varatut kieltolain valvontaa edistäviin tarkoituksiin, on tätä nykyä käytettävissä 211,918 mk. 48 p. [nykyrahassa noin 83 000 euroa].
Maaherra on esittänyt, että näillä varoilla palkattaisiin kesäk. 1 p:stä vuoden loppuun kaksi lääninetsivää, joiden sijoituspaikkana olisi Lahden kaupunki sekä rakennettaisiin pidätettyjen säilytyshuone Akaan pitäjän Viialan kylään ja Hattulan kuntaan Parolan leirin läheisyyteen.
[…] Vielä ehdottaa maaherra, että Akaan, Tammelan ja Jämsän nimismiespiireihin hankittaisiin moottoripyörä tai Ford-auto. Nämä kustannukset nousisivat 24,000 markkaan [noin 9 400 euroa] nimismiespiiriä kohti eli yhteensä 96,000 markkaan. […]
Siikoja Euran Turajärveen.
Muutamia vuosia sitten herätettiin Euran Turajärvellä muutamien asianharrastajien aloitteesta kysymys siianpoikasten istuttamisesta Turajärveen. Oltiin näet tietoisia siitä, että mainittu järvi on sellainen jossa siiat elävät ja menestyvät.
Pantiin toimeen vapaaehtoinen rahankeräys siianpoikasten ostoa varten, Nyt on yritys toteutunut, sillä t.k. 27 p:nä laskettiin järveen 20,000 siianpoikasta. Siiat olivat 1 sm. Pituisia. Niiden pitäisi saada olla rauhassa vähintään 7–8 vuotta ennenkuin niitä pyydystetään.
N. k. sotasaaliskoneet.
Niiden myynti siirtynyt maataloushallitukselle.
Viljakonttorin välityksellä aikaisemmin myytyjen n.k. sotasaaliskoneitten myynti on nyttemmin, mainitun konttorin lakkaamisen jälkeen, siirtynyt maataloushallituksen viljelysteknillisen osaston huollettavaksi.
Myymättä on enään, mikäli meille ilmoitetaan, vain rajoitettu määrä elonleikkuukoneita ja hevosharavia. Koneitten hinnat ovat sangen kohtuullisia, niin että maanviljelijäin, jotka mainittuja koneita tarvitsevat, on täysi syy tiedustella myyntiehtoja.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat











