Korvapuustipuuro, juuri tätä juuri tarvitsin! Testissä puurokirja, joka sisältää yli 50 inspiroivaa reseptiä
Puurokirja saa innostumaan puurosta ja se tarjoaa ideoita myös herkkupuuroihin, joilla voi korvata helposti vaikka jälkiruoan.
Puurolle! -kirjasta löytyy paljon puuroreseptejä, jotka on jaettu tuorepuuroihin, uunipuuroihin ja sesonkipuuroihin. Kuva: Janiko KemppiJos perinteinen kaurapuuro välillä kyllästyttää, voi testata erilaisia puuroja, jotka ovat toinen toistaan kekseliäämpiä. Näitä puuroja löytyy Tiia Vuorenmaan Puurolle! – Kulhollinen ruokailoa (Cozy Publishing, 2025) -reseptikirjasta.
Vuorenmaa kuvaa kirjaa ”ylistyksenä puurolle sekä ruoasta nauttimisen ilolle”. Tämä välittyy hyvin kekseliäiden reseptien sekä herkullisten kuvien kautta.
Kirjasta löytyy paljon puuroreseptejä, jotka on jaettu tuorepuuroihin, uunipuuroihin ja sesonkipuuroihin. Lisäksi kirjassa on oma osionsa ruokailosta, jota laillistettu ravitsemusterapeutti Vuorenmaa käy kannustavasti läpi.
Syön usein aamupalaksi tuorepuuroa, joten halusin testata yhtä näistä resepteistä. Silmiini osui hauska korvapuustipuuro, jonka makumaailma on suoraan kanelipullista.
Tämäkin puuro tehdään valmiiksi jääkaappiin päivää ennen. Kanelitäyte lisätään vasta seuraavana päivänä.
Tuorepuuron valmistaminen oli todella helppoa, joskin sauvasekoittimen kaivaminen päivittäin voisi tuntua vähän luotaan työntävältä. Olen itse valmistanut tuorepuuroa vain sekoittamalla aineet. Tällöin lopputulos ei ole yhtä silkkinen, mutta samalla täysin toimiva. Mietin, olisiko tällainen rakenne palvellut jopa paremmin tätä puuroa.
Maultaan korvapuustipuuro oli juuri sitä, mitä se lupasi. Puuro oli oikein herkullista. Sen verran makeahko se kuitenkin oli, ettei tätä joka päivä söisi – kuten ei pullaakaan. Herkuttelupuurona se oli erinomainen!
Korvapuustipuuro
2 annosta
Ainekset
Puuropohja
- 2 dl kaurahiutaleita
- 3 dl maitoa
- 2 rkl chiansiemeniä
- 1½ rkl sokeria
- 1 tl jauhettua kardemummaa
- ripaus suolaa
Täyte
- 8 kuivattua taatelia kivettöminä
- 1 tl kanelia
- ⅔–1 dl maitoa
- (lisäksi syötäviä kukkia)
Valmistusohje
- Sekoita puuropohjan ainekset keskenään sauvasekoittimella tai tehosekoittimessa niin, että seoksesta tulee tasainen. Anna tekeytyä jääkaapissa kannellisessa astiassa vähintään kaksi tuntia tai yön yli.
- Valmista täyte soseuttamalla taatelit, kaneli ja maito sauvasekoittimella tai tehosekoittimessa. Voit tarvittaessa lisätä nestettä ohjeen määrää runsaammin, mikäli koostumus jää liian jähmeäksi.
- Annostele puuro tarjoiluastioihin. Lusikoi päälle taatelitäyte ja sekoita kevyesti puuron joukkoon. Koristele halutessasi syötävillä kukilla.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







