Täydellinen arkiruoka: Maistuu sellaisenaan mutta myös liharuokien lisäkkeenä
Punajuuri-ohravuoka saa makua selleristä ja sinihomejuustosta.
Punajuuri-ohravuoka maistuu kasvisvaihtoehtona sellaisenaan mutta myös liharuokien lisäkkeenä. Kuva: Sanne KatainenPunajuuri ja ohra saavat vuokaan makukavereikseen selleriä ja sinihomejuustoa. Raastettuna punajuuri kypsyy nopeasti samoin kuin rikotut, jopa esikypsennetyt ohrasuurimot. Suurimoiden kypsennysaika vaihtelee tuotekohtaisesti, joten tarkista sopiva aika pakkauksesta.
Punajuuri-ohravuoka
4–6 annosta
Ainekset
- 2 dl rikottuja ohrasuurimoita (Korpelan Mylly)
- 400 g punajuuria
- 100 g juuriselleriä
- 2 valkosipulinkynttä
- noin 100 g sinihomejuustoa
- 1 prk (200 g) ranskankermaa
- 1 rkl tummaa siirappia
- ½–1 tl suolaa
- 1 tl meiramia
Valmistusohje
- Keitä ohrasuurimot suolalla maustetussa vedessä tilavassa kattilassa puolikypsiksi pakkauksen keitto-ohjeen mukaan. Valuta suurimot ja kumoa ne takaisin kattilaan.
- Kuori punajuuret ja selleri ja raasta ne karkealla terällä. Kuori ja hienonna valkosipulinkynnet. Murustele sinihomejuusto.
- Sekoita suurimoiden joukkoon kaikki muut ainekset.
- Kaada seos voideltuun uunivuokaan (2½ l). Kypsennä vuokaa 225-asteisen uunin alatasolla noin 45 minuuttia.
- Tarjoa sellaisenaan tai vaikka possupaistin tai riistamurekkeen lisäkkeenä.
Joko sinulle tulee MT:n ruokauutiskirje? Saat kerran viikossa neljä uutta reseptiä ja viikon ruokauutiset ilmaiseksi sähköpostiisi tilaamalla ruokauutiskirjeen. Seuraa meitä myös Facebookissa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
