Ylioppilaslakin hurja historia: Keisari käski ylioppilaat käyttämään sotilaallista univormua valvoakseen heitä
Naisilla ei ollut aluksi lupaa käyttää lakkia.Ylioppilaslakin historian alkutaival oli yllättävän raju. 1800-luvulla keisari Nikolai I käski kaikki ylioppilaat käyttämään sotilaallista univormua valvoakseen heitä, sillä ylioppilaat järjestivät paljon levottomuuksia ja mellakoita, mistä keisarikunta ei pitänyt. Nikolain kuoltua vuonna 1855 univormujen käyttö loppui ja jäljelle jäi vain lakki.
Ylioppilaslakki levisi Saksasta ensin Tanskaan ja Ruotsiin. Suomeen lakki rantautui vuonna 1865, kun helsinkiläinen ylioppilaskolmikko teetti itselleen valkolakit. Ylioppilaiden käyttäessä lakkejaan, heitä haukuttiin ja nimiteltiin.
1800-luvun alussa naisilla ei ollut lupaa käyttää lakkia, he saivat pitää vain lyyraa. Kun vuonna 1897 naiset saivat oikeuden kirjoittautua ylioppilaskuntaan, jolloin he saivat käyttää myös ylioppilaslakkia.
Lakin muotoa tai värejä ei ole virallisesti määritelty, ne ovat vain vakiintuneet ajan myötä.
Lähteet: Helsingin yliopiston ylioppilaskunta
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

