Tiesitkö, että viittomakieliä on satoja? – Suomenruotsi on uhanalainen viittomakieli
Tapahtuma kannustaa koko Suomea viittomaan Maamme -laulun 2.12. klo 13.Jokaisessa maassa on yksi tai useampi viittomakieli. Yhteensä viittomakieliä on maailmassa satoja.
Suomen kansalliset viittomakielet ovat suomalainen ja suomenruotsalainen viittomakieli, joka on Unescon kriteereiden mukaan vakavasti uhanalainen. Suomalaista viittomakieltä käyttäviä kuuroja on yli 3 000. Heidän lisäkseen viittomakieltä osaavia omaisia, työntekijöitä ja huonokuuloisia on noin 9 000 henkeä.
1960–1970-lukujen vaihteessa pohjoismaisia viittomakieliä yritettiin yhtenäistää heikoin tuloksin. Maailmalla on käytössä myös puhuttuun esperantoon verrattavissa oleva yleisviittomakieli gestuno, joka ei kuitenkaan ole käytössä kovin yleisesti.
Koko Suomi viittoo Maamme-laulun 2.12. klo 13 Helsingin Tuomiokirkon portailla. Ohjeet löytyvät täältä. Tapahtumaa voi seurata Yle Areenasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

