Koko perheen Nopola-naurut Heinähatun ja Vilttitossun matkassa
Heinähattu ja Vilttitossu ottavat kaiken irti lomaseikkailusta sekoilevien konnien ja hassuissa asuissa lymyilevien poliisimiesten keskellä
Heinähattu ja Vilttitossu seikkailevat 24.11. ensi-iltansa saavassa elokuvassa koko perheen hulvattomalla mökkilomalla. Kuva: Tommi HynynenKun on juuri katsellut Aku Hirviniemen rypevän Tuntemattomassa sotilaassa, saman näyttelijän solahtaminen lastenelokuvan koomiseksi poliisimieheksi sujuu yllättävän helposti.
Ohjaaja Anna Dahlmanin esikoiselokuva Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset on koonnut yhteen hulvattoman joukon kotimaisia näyttelijöitä. Sinikka ja Tiina Nopolan käsikirjoittamasta tarinasta on syntynyt elokuvaversio, joka kisaa leikiten Tatun ja Patun sekä Onnelin ja Annelin kanssa.
Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset jatkaa sisarusten tarinaa, mutta toimii myös itsenäisenä komediana. Tyttöjen äiti saa päähänsä, että perhe lähtee lomalle upeaan Villaan. Samaan aikaan paikallinen poliisikaksikko palkitaan lomaviikolla viereisessä mökissä.
Kohelluksen tuloksena lomakohteet vaihtuvat ja lapsiperhe päätyy majoittumaan hyttysten keskelle pieneen poliisimajaan, kun taas poliisikaksikko tepastelee uljaammissa puitteissa.
Kun ilmassa on vielä ripaus romantiikkaa ja vankilasta karanneita rikollisia, saadaan aikaiseksi sekasotku, josta selviämiseen tarvitaan todellisia salapoliisin taitoja.
Kävin katsomassa elokuvan ennakkonäytöksen 6-vuotiaan esikoiseni kanssa. Heinähattu ja Vilttitossu -kirjoja on luettu ja elokuvia katsottu kotona aiemminkin, joten tiesin tyylin purevan.
Ensimmäinen reaktio oli silti hämmennys: pääosien esittäjät olivat ihan toisen näköiset kuin aiemmin! Siitä yli pääsemiseen meni hetki aikaa, mutta sitten tarina alkoi viedä mennessään.
Emily Shipwayn ja Ella Kankaan esittämät Heinähattu ja Vilttitossu ovat hurmaava sisaruspari, jonka puuhat saattoivat lopulta rikolliset nalkkiin ja maailman radalleen.
Sisarusten ristiriitainen suhde aiheutti keskustelua vielä kotimatkalla. Ovatko kaikki pikkusisarukset yhtä ärsyttäviä? Ovat, hetkittäin.
Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset. Ohjaus Anna Dahlman. Käsikirjoitus Sinikka ja Tiina Nopola. 89 minuuttia. Ensi-ilta 24.11.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

