Mäkiosuus ei mennyt nappiin: Suomi joutuu hiihdossa rankkaan takaa-ajoon
Suomi jäi mäkiosuudella lähes kahden minuutin päähän kilpailun kärjestä. Ero kolmanteen sijaan on minuutti ja 39 sekuntia.
Suomen joukkue Ilkka Herola, Leevi Mutru, Hannu Manninen ja Eero Hirvonen lähtee sijalta seitsemän 4x5 kilometrin hiihto-osuudelle minuutin ja 58 sekunnin päässä kärjestä. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAASuomen mitali yhdistetyn hiihdon joukkuekilpailussa edellyttää hurjaa hiihtovauhtia Ilkka Herolalta, Leevi Mutrulta, Hannu Manniselta ja Eero Hirvoselta. Suomi jäi mäkiosuudella lähes kahden minuutin päähän kilpailun kärjestä. Ero kolmanteen sijaan on minuutti ja 39 sekuntia.
Hirvonen ja Herola onnistuivat mäessä suomalaisista parhaiten. Hirvonen ponnisti 133,5 metriin. Herolan hypylle kertyi mittaa 133 metriä.
"En tiedä, oliko paras, mutta ainakin paremman pään hyppyjä, mitä täällä on ollut", Hirvonen arvioi hyppyään Ylen tv-haastattelussa.
"Ladulla taistellaan. Jos keli kävisi hitaammaksi, mahdollisuudet mitaliin paranisivat. Pakka voisi sekoittua, jos tulisi lunta."
Herola kamppaili hyppytekniikkansa kanssa henkilökohtaisissa kilpailuissa. Joukkuekilpailu sujui paremmin.
"Täytyy arvostaa tämä onnistuminen korkealle. Aikamoisesta henkisestä sillasta piti nousta", Herola viittasi vaikeuksiinsa.
Manninen ja Mutru eivät onnistuneet haluamallaan tavalla joukkuemäessä.
"Yritin ladata parhaani mukaan, mutta tällä kertaa ei onnistunut. Harmi, etten saanut hyppyyn näissä kisoissa parasta tatsia", Mutru tuskaili 108 metrin hyppyään.
Manninen jäi 116 metrin hypyllä muutaman metrin tavoitteestaan.
"Tavoitteena oli päästä 120 metriin, mutta ihan siihen ei mennyt", Manninen totesi Ylelle.
"Taistelemme edelleen mitalista. Meillä on todella vahva hiihtojoukkue."
Kilpailua johtaa Itävalta ennen Saksaa, Japania ja Norjaa. Yhdistetyn joukkuekilpailun hiihto-osuus alkaa kello 12.20 Suomen aikaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
