Tilaisuus maataloushistorian harrastajille: Maatalousmuseo etsii jälleen etäkohdetta kesäksi
Kesäkohteeksi sopii esimerkiksi harrastajan ylläpitämä maatalousaiheinen kokoelmanäyttely.
Oletko maataloustavaran keräilijä? Onko kokoelmasi hyvin hoidettu? Voisit olla yksi ehdokas maatalousmuseo Saran kesäkohteeksi. Kuva: Kari SalonenSuomen maatalousmuseo Sarka etsii kesäkaudeksi yhteistyökumppania, joka toimii yhden kesän ajan sen etänäyttelykohteena. Kohde voi sijaita missä päin Suomea tahansa.
Etänäyttelykohteeksi kelpaa esimerkiksi ei-ammatillisesti hoidettu museo tai kokoelma, jonka aihepiirinä on maatalouden tai maaseudun historia tai nykyaika.
Saralla on ollut vaihtuva kesäkohde jo yhdeksänä kesänä. Viime vuonna kesäkohteeksi valittiin Hinnerjoen kotiseutumuseo.
Tullakseen valituksi kesäkohteeksi sen toiminnan pitää olla aktiivista. Sitä pitää myös ylläpitää asianmukaisesti ja toiminnan täytyy olla jatkuvaa.
Kohteen ylläpitäjän on myös tunnettava oman esineistönsä tai rakennuskantansa tarinat.
Valintaan ei liity rahapalkintoa. Maatalousmuseo tarjoaa etäkohteelle kuitenkin näkyvyyttä, sillä sen toimintaa esitellään muun muassa Saran nettisivuilla ja kesälehdessä sekä lehdistötiedottein.
Lisäksi Sarka lupaa kohteelle myös neuvoja ja vinkkejä toimintansa harjoittamiseen.
Vuosittain vaihtuvien kesäkohteiden tarkoituksena on nostaa maataloushistorian harrastuksen ja paikallisen kulttuuritoiminnan arvostusta.
Kesäkohteeksi voi hakea vapaamuotoisella hakemuksella. Se toimitetaan helmikuun loppuun mennessä Suomen maatalousmuseo Sarkaan.
Hakemukseen pitää sisällyttää kuvaus kohteesta sekä liitteenä esimerkiksi esite, valokuvia, kuvailu kokoelmista, toimintasuunnitelma tai selostus siitä, mikä erityinen piirre kohteella on.
Valittu kohde julkistetaan huhtikuun alussa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
