Poliisiylijohtaja ja löytöretkeilijä veivät voitot MT:n kesän Ongella-sarjan kalakisassa
Pienen otannan perusteella kala syö parhaiten Vihdissä, jossa vedestä nostettiin sekä suurin kala että pisin kalojen yhteismitta.Kalapaikan tarkka valinta, veden syvyyden tarkistus ja mäskäys veivät seikkailija Patrick Degermanin kalakisan suurin yhteismitta -kategorian voittoon. 134 senttimetrin voittotulos koostui 11 ahvenesta.
Ongella-sarjan isoin kala -kilpailun voitti poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen valtaisalla 21,5 senttimetrin särjellään.
Kesän kalalajien kirjo oli melko yksipuolista särjen ja ahvenen vuorottelua. Särkiä saatiin saaliiksi yhteensä 6 ja ahvenia 19.
Pienen otannan perusteella kala syö parhaiten Vihdissä, sillä molempien sarjojen voittajat valitsivat sen kalapaikakseen.
Kaikkia kalaonni ei kuitenkaan suosinut. Laulaja Ilta Fuchs, yrittäjä Paavo Korpua ja kansanedustaja Sari Essayah joutuivat tyytymään nollatulokseen.
Muista poiketen tähtitieteilijä Esko Valtaoja ei edes olisi halunnut saalista. Toisin kävi, kun hänen koukkuunsa kävi kaikkiaan neljä ahventa.
Biologi Ilari E Sääksjärvi ei ottanut kisaa kovin vakavasti, mutta oli silti tyytyväinen saamaansa särkeen.
Keihäänheittäjä Antti Ruuskanen pääsi lähelle kärkeä 20 senttimetrin kalallaan ja 107 sentin yhteismitallaan, mutta jäi molemmissa kategorioissa hopealle.
Kisaan osallistuneita ei testattu etukäteen dopingin varalta, joten Ruuskanen voi vielä jäädä elättelemään toiveita kirkkaammasta mitalista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


