
Käpylehmät esiintyvät MM-tason ”cow walkilla” ensi kesänä, mutta miten se liittyy poppari Robin Packaleniin?
Ilmaistapahtuman yhteydessä järjestetään käpylehmien huutokauppa, jolla kerätään varoja Unicefin toimintaan.
Käpylehmät nimetään ja esitellään kehässä ”cow walkilla”. Esittelyn voi tehdä joku muukin kuin itse tekijä. Tekoaika lehmänkellosta lehmänkelloon. Kuva: Käpylehmien MM-kisatTulevan kesän leikkimielisimpiin tapahtumiin kuuluu Käpylehmien MM-kisat, jossa punnitaan askarteluväen taidot ja tyyli.
Kesäkuun 8. päivänä Koivuniemen Herran farmilla pidettävät kisat ovat toiset laatuaan MM-tasolla. Merikarvialla sijaitseva farmi järjestää MM-kisat osana ”Tehdään hyvää – pidetään hauskaa” -tempausta.
Käpylehmä on itse tehty perinnelelu, joka muistuttaa lehmää. Se on valmistettu luonnon raaka-aineista: kävyistä ja tikuista. Käpylehmiä on askarreltu leikkeihin ainakin 1800- ja 1900-luvuilla.
Kisan tarkoitus on tutustuttaa lapset suomalaiseen leikkiperinteeseen ja ympäristöystävälliseen leikkiin. Samalla kisa antaa koko perheelle mukavaa yhteistä tekemistä.
”Leikkimielisiin kisoihin voi valmistautua jo ennalta harjoittelemalla. Käpylehmät ovat osa suomalaista perinnettä ja lasten kulttuuria. Kisassa ei tavoitella vakavamielistä kilpailua, vaan yhteistä luovuuden ja keksimisen iloa”, kertoo pitkän linjan landeiluttaja Sirkka-Liisa ”Sirkkis” Koivuniemi tiedotteessa.
”Tuomaristo arvioi käpylehmien tasapainoisuutta, innovatiivisuutta, esittelyä ja hahmon kehittelyä.”
Tuomaristo koostuu taidetta ja aihetta tuntevasta raadista. He edustavat taiteen- ja lastenkulttuurin verkostoja ja maidontuottajia.
Tuomariston puheenjohtajana toimii kuvanveistäjä Veijo Setälä. Tuomaristossa ovat lisäksi myös kirjailija Aino Havukainen ja kuvittaja Sami Toivonen.
MM-kisojen yhteydessä pidetään maailman ensimmäinen käpylehmien huutokauppa, joiden tuotto lahjoitetaan Unicefille. Huutokaupattavien käpylehmien takana on nimekkäitä vaikuttajia ja tähtiä.
Ensimmäisen käpylehmän on valmistanut Robin Packalen. Muut tekijät julkistetaan keväällä.
Käpylehmien MM-kisat järjestetään lauantaina 8.6.2024 Koivuniemen Herran farmilla. Sarjat ovat: kouluikäiset, perhesarja sekä yhdistysten ja yrityksien kutsukisa. Edellisen kerran maailmanmestaruudesta kilpailtiin vuonna 2011.
Kisaajat arvotaan ilmoittautuneiden joukosta. Ilmoittautuminen aukeaa huhtikuussa.
Ilmoittautuminen: www.koivuniemenherra.fi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





