Martti Ahtisaaren hautajaiset yhdisti suomalaisia keskellä kriisejä: Rauha voi voittaa maailmassa
Arjen turvallisuuteen ja ihmisten selviytymiseen vaikuttaa talous, jonka näkymät ovat alavireiset. Erityisesti lapsiperheet tarvitsevat nyt tukea.
Martti Ahtisaarta muistettiin hautajaisissa rauhantekijänä ja monien kriisien sitkeänä rauhanneuvottelijana. Kuva: Kari SalonenOnko maailman rauhalle edellytyksiä. Entä löytyykö rauhantekijöitä, jotka uskovat hyvän voittamiseen?
Ukrainan sota on jatkunut jo yli 20 kuukautta. Salamaoperaatioksi tarkoitettu Venäjän brutaali hyökkäys on kääntynyt kulutussodaksi ja asemasodaksi. Ukrainalaisten vapauden ja oikeudenmukaisuuden nälkä on ylittänyt tärkeydessään muut nälät ja sitkeä puolustautuminen jatkuu.
Läntisen maailman taloudellisella ja aseavulla Ukrainalle on edelleen ratkaiseva merkitys. Gazan-Israelin sota on saanut katseet kohdistumaan Lähi-itään ja Ukraina näkyy vähemmän lehtien otsikoissa. Ovatko tuoreemmat kriisit viemässä tilaa Ukrainan avustamiselta? Sodan pitkittyminen ja Ukrainan siirtyminen taka-alalle avustuskohteena on ainakin Venäjän intresseissä. On vaarallista, jos Venäjä saa käydä hyökkäyssotaansa ilman muiden maiden painokasta vastareaktiota. Passivoituminen Ukrainan avustamisessa olisi Venäjälle viesti siitä, että hyökkäyssota on menestyksekäs väline, jota se voisi käyttää muuallakin.
Menneet 20 kuukautta ovat muuttaneet näköaloja. Suomi on liittynyt osaksi Pohjois-Atlantin puolustusliittoa ja valmistautuu tarvittaessa osallistumaan yhteiseen puolustukseen. Samalla Suomi saa liittokunnan tuen, jos sen aluetta uhataan.
Arjen turvallisuuteen ja ihmisten selviytymiseen vaikuttaa talous, jonka näkymät ovat alavireiset. Erityisesti lapsiperheet tarvitsevat tukea, ettei synny uutta lama-ajan sukupolvea, jonka kasvua ja kokemusta leimaa niukkuus pitkälle tulevaisuuteen.
Huomio kiinnittyy nyt elämän perusasioihin, mikä on hyvä. Identiteettipolitiikka ja jakolinjojen syventyminen ovat nähdäkseni jääneet taka-alalle. Yhtenäisinä kestämme vaikeuksissa. Eripuraisina olemme heikkoja torjumaan vieraan vallan vaikuttamisyrityksiä.
Identiteettipolitiikka ja jakolinjojen syventyminen ovat nähdäkseni jääneet taka-alalle.
Hiljan vietettynä YK:n päivänä tuli kuluneeksi 375 vuotta Westfalenin rauhasta, jolloin 30-vuotinen sota päättyi. Pitkään jatkunut sota oli mahdollista päättää rauhaan. YK:n perustaminen Westfalenin rauhan päivänä sisältää muistutuksen: Maailmanjärjestön on edistettävä rauhaa.
Presidentti Martti Ahtisaaren hautajaiset olivat kansallinen surujuhla, joka yhdisti suomalaisia keskellä murrosten ja kriisien aikaa. Ahtisaarta muistettiin rauhantekijänä ja monien kriisien sitkeänä rauhanneuvottelijana. Ihmisten aiheuttaman kriisin voivat ihmiset myös ratkaista. Rauha on tahdon asia. Apostoli Paavali muistuttaa: ”Jos mahdollista on, ja mikäli teistä riippuu, eläkää rauhassa kaikkien kanssa.” Emeritus-piispa Eero Huovisen siunauspuhe hyvästä ihmisestä ja Jumalan hyvyydestä meitä ihmisiä kohtaan muistutti toivon perustasta.
Siunaustilaisuuden virsillä oli toivon sanomansa, kuten Suomalaisella rukouksella: ”Siunaa ja varjele meitä, Korkein, kädelläs. Kaitse ain kansamme teitä vyöttäen voimalla meitä heikkoja edessä. Sulta on kaikki suuruus, henki sun hengestäs.”
Pekka Särkiö on kenttäpiispa evp. ja Iitin vs. kirkkoherra.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat










