Hermanni Hyyryläinen aloitti arkensa kuvaamisen Youtubeen ja sai harrastuksesta ammatin: "Mummo soittaa usein ja kysyy mitä videoihimme on kommentoitu"
Neljä vuotta sitten Hermanni Hyyryläinen aloitti videoiden tekemisen. Koska isoista aiheista puhuminen ei tuntunut omalta, hän alkoi dokumentoida omaa arkeaan.
Hermanni Hyyryläinen kuvaa videoillaan arkisia asioita, kuten ruuanlaittoa. Videoita hän tekee opintojensa ohessa, mutta jonkun aikaa ne olivat hänelle päätyö. Palkka koostuu muun muassa yhteistyövideoista ja puhujakeikoista. Kuva: Markku Vuorikari"Moi, sie olit soitellut", Hermanni Hyyryläinen sanoo puhelimeen Youtubesta löytyvällä videolla.
"Paljonko sitä on katsottu sitä meidän vilmiä?" kajahtaa hänen mummonsa ääni puhelimen kaiuttimesta.
24-vuotias Hermanni Hyyryläinen on yksi Suomen suosituimmista videobloggaajista eli vloggaajista.
Turussa asuva Hyyryläinen julkaisi Youtube-kanavallaan tammikuun alussa videon, jonka päätähtenä on hänen mummonsa. Lidlin kanssa yhteistyössä tehtyä videota on katsottu jo yli 350 000 kertaa, ja se on yksi koko kanavan kaikkien aikojen suosituimmista.
"On siistiä, että videot ovat lähentäneet meitä mummon kanssa. Olemme aina olleet läheisiä, mutta äkkiä meillä onkin yhteinen harrastus. Mummo soittaa usein ja kysyy mitä videoihimme on kommentoitu ja paljonko niitä on katsottu."
Neljä vuotta sitten Hyyryläinen alkoi katsella muiden videoita Youtubesta. Mielessä alkoi kyteä idea. Voisiko hän itsekin ryhtyä tubettajaksi?
Tuohon aikaan suurin osa vloggaajista kuvasi aihevideoita, joissa puhuttiin tietystä teemasta, kuten kymmenestä asiasta, jotka ärsyttävät tytöissä.
"Ajattelin, että minunkin pitäisi tehdä sellainen, mutta videosta ei tullut koskaan valmista, koska se ei kiinnostanut minua ollenkaan. Videoita pitää tehdä itseään innostavista asioista."
Ensimmäisen videonsa Hyyryläinen julkaisi kesällä 2014 kavereiden kanssa tehdystä mökkireissusta. Materiaalia kertyi vuorokauden aikana nelisen tuntia, ja editointiin kului kokonainen viikko.
"Alussa oli kymmenen sekunnin höpöttely, ja kuvasin sitä yli tunnin. Nyt kun katson sitä, näen kuinka hermostunut olin."
Sittemmin työtahti on tehostunut, eikä kameran edessä oleminen enää jännitä. Yhtä 5–10 minuutin videota varten Hyyryläinen kuvaa tunnin tai kaksi materiaalia, ja editointiin kuluu 6–8 tuntia. Hänellä on koko ajan ainakin yksi video työn alla.
Kanavan tilaajamäärät lähtivät heti alussa kasvamaan tasaisesti.
"Kun tuli sata tilaajaa täyteen, ajattelin että herran jumala, sata ihmistä katsoo videoitani. Nyt jälkeenpäin kun miettii, suosion kasvu oli hidasta, mutta silloin se tuntui nopealta."
Vuonna 2015 Hyyryläisen teki videot Lappeenrannan ja Turun murteista. Niitä jaettiin Facebookissa niin vilkkaasti, että vloggaaja tunnettiin pitkään "sinä murretyyppinä".
Videoillaan Hyyryläinen puhuu avoimesti niin arkensa hyvistä kuin vaikeistakin hetkistä. Kameran edessä hän nauraa ja välillä itkeekin. Kun tuli ero ja muutto uuteen kotiin, hän jakoi tunteensa seuraajilleen.
Silti Hyyryläinen ei koe menettäneensä liikaa yksityissyyttään. Kameralle hän saattaa jutella pitkiäkin pätkiä, mutta vielä editointiohjelman ääressä voi poistaa ne asiat, jotka eivät ole muiden kuunneltaviksi tarkoitettuja.
"Minulla on mielessäni aika selkeästi mitä haluan jakaa ja mitä en. Snapchattiin ehkä tulee purettua enemmän asioita, joiden kertomista miettii jälkeenpäin."
Enemmän kuin omasta yksityisyydestään Hyyryläinen on huolissaan läheisistään. Hän varmistaa aina sukulaisiltaan ja kavereiltaan, haluavatko nämä näkyä videoissa. Esimerkiksi vanhempansa ja kaksi neljästä veljestään hän on rajannut tiukasti videoiden ulkopuolelle.
"Luotan aika paljon fiilikseen. En voisi kuvitella tuovani kahta veljeäni esille. Tämä nousee helposti päähän, kun tunnistetaan ja tiedetään. En halua, että sellaista tapahtuu."
Hyyryläisen Johannes-veli sen sijaan näkyy videoilla aina, kun on isoveljensä luona kylässä. Hän on ihastuttanut Hyyryläisen seuraajia positiivisella asenteellaan, ja monella tapaa hän on veljensä täydellinen vastakohta.
"Johannes on ihan sekaisin kaikista traktoreista. Se on hauska kontrasti, koska olen itse ihan toisenlainen."
Hyyryläinen muutti isäpuolensa maatilalle Taipalsaarelle ollessaan kuudennella luokalla. Pikkuveli sen sijaan on varttunut tilan arkirutiinien keskellä.
"Johannes haluaa isona maanviljelijäksi."
Vloggaajavuosiensa aikana Hyyryläisen elämä on muuttunut paljon, ja videot ovat kehittyneet. Joskus Hyyryläinen on miettinyt, pitäisikö vanhoja videoita poistaa Youtubesta, mutta lopulta hän ei ole ryhtynyt siihen. Hänestä on kiinnostavaa, että hänen polkunsa vloggaajana on kaikkien nähtävillä
"Kun erosin, mietin pitäisikö poistaa videot, jossa entinen poikaystäväni näkyy. Mutta toisaalta minulla oli silloin kivaa. En häpeä sellaisia asioita, jotka olen joskus kokenut hyviksi."
Esillä oleminen tarkoittaa myös sitä, että Hyyryläinen tunnistetaan kaduilla. Ensimmäistä yhteiskuvaa häneltä pyydettiin puoli vuotta vloggaamisen aloittamisen jälkeen.
"Olin ihan kauhuissani siinä tilanteessa: en tiennyt yhtään, miten toimia. Mietin, että kumpi ottaa kuvan ja että pitäisikö minun ottaa kuva myös itselleni. Se oli tosi outoa, kun ei ollut mitään sisäisiä malleja, miten sellaisessa tilanteessa ollaan."
Sittemmin Hyyryläinen on tottunut yhteiskuviin. Suurin osa hänen seuraajistaan on nuoria naisia, mutta mukana on myös koululaisia ja keski-ikäisiä.
"Olen huomannut, että sellaiset koulun suosituimmat tyypit eivät seuraa minua. Minua seuraavat enemmän sellaiset, joita olen itsekin edustanut sen ikäisenä. Sisältöni ovat heille helposti lähestyttäviä."
Julkisuudella on myös negatiiviset puolensa. Astuessaan kotinsa ulkopuolelle Hyyryläinen on tietoinen, että joku saattaa tunnistaa hänet. Toisaalta hän ei juuri viihdy Turun keskustassa, ja Suomessa innokkaimmatkaan seuraajat eivät ole hysteerisiä.
Aluksi kaikista pahinta oli se, että Hyyryläistä kuvattiin salaa hänen kulkiessaan julkisilla paikoilla. Erityisen kamalalta tuntui, jos kuviin ikuistettiin myös hänen läheisiään.
"Ahdistuin, se oli tosi loukkaavaa. Nykyään olen tottunut siihenkin, ja se jopa huvittaa vähän. Ne, jotka salakuvaavat, ovat usein niitä, jotka eivät uskalla tulla moikkaamaan."
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
