Avomaaviljelmillä ei vielä suuria sadevahinkoja
Kovat sateet voivat vaikeuttaa töitä ja laskea sadon laatua, mutta suurta poikkeamaa ei kuitenkaan ole vielä havaittavissa.
Jäävuorisalaatti on erityisen herkkä taudeille, joita märkyys ja lämmin sää yhdessä voisivat aiheuttaa. Kuva: Markku VuorikariMTK:n kasvinviljelyasiamiehen Mika Virtasen mukaan ainakaan sipuleilla, porkkanoilla ja juureksilla ei vielä ole hätää, vaikka sateita on saatu paikoin runsaastikin.
"Usein Suomessa ongelmana on ennemminkin kuivuus", Virtanen kertoo.
Rankat sateet kuitenkin vaikeuttavat töitä, koska pellot eivät kanna koneita ja uudet istutukset voivat myöhästyä.
Jos lämpötila nousee, seurauksena voivat olla bakteeritaudit, koska märkyys ja helle ovat yhdistelmänä niille otollinen.
"Erityisesti jäävuorisalaatti on taudeille altis", Virtanen kertoo.
Hänen arvioltaan kasvitautien määrä voi lisääntyä lämpimällä säällä, mutta ainakaan toistaiseksi hänen tietoonsa ei ole tullut tavallisesta poikkeavaa määrää. Rankoilla sateilla voi myös olla vaikutusta sadon laatuun.
Entä voivatko juurekset hukkua? Kasvukausiakatsaus kertoi keskiviikkona, että paikoitellen ympäri Suomea on saatu huomattaviakin sademääriä.
Tilanne vaatisi Virtasen mukaan kuitenkin valmiiksi märän lähtötilanteen ja sateita olisi tultava paljon, jotta juureksille kävisi köpelösti.
Syksyn varastovihannekset selvinnevät Virtasen mukaan hyvin, mutta liialliset sateet ovat erityisesti salaateille ongelmallisia. Hänen arviolta koville ovat joutuneet myös mansikat.
"Korjuuvaiheessa oleva mansikka on erityisen herkkä sateille, ja sen laatu kärsii helposti."
Lue lisää:
Etelä-Pohjanmaan elykeskus antoi torstaina varoituksen Nurmojoen tulvasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

