PTT: Maatalouden yrittäjätulo kääntyy laskuun – tänä vuonna tulot laskevat 9 prosenttia ja ensi vuonna lisää
Sekä tuottajahinnat että maatalouden kustannukset laskevat. Hinnat jäävät ensi vuonnakin pitkän aikavälin tasoa korkeammalle.
Vuonna 2022 nähty hintojen nousu niin maatalouden kustannuksissa kuin tuottajahinnoissa on kääntynyt laskuun. Hinnat jäänevät ensi vuonnakin vielä vuoden 2021 hintatasoa korkeammalle. Kuva: Pekka Fali, Anne Anttila, Pasi Leino, kuvankäsittely: Aatu JaakkolaMaatalouden yrittäjätulo kääntyy tänä vuonna laskuun ja jatkaa alenemistaan ensi vuonna, ennustaa Pellervon taloustutkimus (PTT) tiistaina julkistamassaan maa- ja elintarviketalouden ennusteessaan.
Yrittäjätulo pienenee, koska tulot markkinoilta laskevat samalla kun tuotantokustannukset pysyvät totuttua korkeammalla.
Yrittäjätulo laskee tänä vuonna 9 prosenttia viime vuodesta. Viime vuonna se tosin nousi 24 prosenttia vuodesta 2021, kun tuottajahinnat nousivat historiallisen korkeiksi.
Ensi vuonna yrittäjätulo jatkaa ennusteen mukaan laskuaan 7 prosentin vauhdilla.
Maatalouden markkinatulot ja kulut laskevat tänä ja ensi vuonna, sanoo maatalousekonomisti Pekka Kinnunen.
Erityisesti kasvintuotannossa tulot laskevat tänä vuonna, kun viime vuonna muun muassa viljojen hinnoissa nähty Venäjän hyökkäyssodan aiheuttama piikki on pitkälti sulanut.
Kotieläintuotteissa hintojen lasku näkyy ensi vuonna.
Tuotantosuuntien ja tilojen väliset erot kannattavuudessa kärjistyvät. Osa pärjää hyvin ja osalla on suuria haasteita.
Maatalouden keskeisten tuotantopanosten hinnat ovat olleet laskussa koko alkuvuoden, ja ne ovat lähes palautuneet sotaa edeltävään tilanteeseen.
Vuonna 2024 lannoitteiden, rehujen ja polttoaineiden hinnat laskevat yhä maltillisesti, vaikka jäävätkin pitkän aikavälin tasoa korkeammalle.
Lannoitteiden hinnat ovat laskeneet, kun lannoitteiden tuotantokapasiteetti on palautunut Euroopassa kaasun hinnan laskettua.
Suomessa lannoitteiden hinnat jäävät tänä vuonna noin kolmanneksen viime vuotta matalimmiksi. Vuonna 2024 lannoitteiden hinnat laskevat maltillisesti, PTT ennustaa.
Rehujen hinnan odotetaan laskevan, kun rehuviljaa riittää hyvin.
Sähkön hinnassa voi olla hetkittäisiä piikkejä, mutta pääasiassa hintakehitys on laskeva. Öljyn hinta on ollut noussussa.
Rehuohran arvioidaan olevan tänä vuonna 34 prosenttia viime vuotta halvempaa.
Kotimaan viljasato on määrältään ja laadultaan heikko. Katovuodesta ei voida puhua, kun sato jää 15 prosenttia keskimääräistä pienemmäksi, vanhempi maatalousekonomisti Päivi Kujala sanoo.
Hän arvioi leipä- ja rehuviljojen hintaeron kasvavan. Elintarvikekelpoista viljaa on vähän, mikä nostaa sen hintaa.
Rehuviljaa taas on paljon, mikä laskee sen hintaa. Mallasohra on jo selvästi rehuohraa kalliimpaa.
Kaikkien viljojen hinnat jäävät kuitenkin viime vuotta matalemmiksi. Maailmanmarkkinat ovat sopeutuneet Venäjän Ukrainassa aloittamaan sotaan, joskin hinnat edelleen sotatapahtumiin hieman reagoivat.
Rehuohran arvioidaan olevan tänä vuonna 34 prosenttia viime vuotta halvempaa. Leipävehnän hinta laskee viime vuodesta 26 prosenttia.
Maidon tuottajahinta on lähtenyt kotimaassa laskuun Euroopan ja maailmanmarkkinahintojen perässä. Tänä vuonna maidon hinta on kuitenkin keskimäärin 6,5 prosenttia viime vuotta korkeampi.
Ensi vuonna tuottajahinta laskee ennusteen mukaan 10 prosenttia tästä vuodesta.
Kiinassa maidon kysyntä on laskenut maan heikon taloustilanteen takia. Samaan aikaan tuotanto Kiinassa on kasvanut, Kujala kertoo.
Suomessa maidontuotanto laskee vajaan kahden prosentin vuosivauhtia tänä vuonna, ensi vuonna lasku hidastuu. Merkittävää tänä vuonna on luomumaidon tuotannon väheneminen noin kuusi prosenttia luomumaitotilojen lopettaessa luomutuotannon.
Lihan tuottajahinnat ovat pysyneet korkealla ennakoitua pidempään, totesi maatalousekonomisti Mauri Yli-Liipola.
Tänä vuonna niin naudan, sian kuin siipikarjanlihan tuottajahinnat ovat 7–8 prosenttia viime vuotta korkeammat. Ensi vuonna ne laskevat 5–6 prosenttia.
Ennusteisiin liittyy paljon epävarmuutta Venäjän hyökkäyssodan takia. Ennusteen lähtöoletuksena on, että sodan tilanne jatkuu sellaisena kuin se nyt on.
Ennustekausi on kuitenkin puolitoistavuotta, joten monia yllättäviä asioita voi sen aikana tapahtua.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








