Munijoiden veljet laatulihaksi
Yleensä munintarotuiset kukonpojat tapetaan hyödyttöminä, koska ne eivät pärjää kasvussa broilereille. Eettisten kuluttajien toiveesta kukkoja on alettu kasvattaa laitumella laadukkaaksi lihaksi.Jokaista munintakanaa kohti kuoriutuu kukko, joka on yleensä jo syntyessään tuomittu hyödyttömäksi jätteeksi.
Munintarotuiset kukot tapetaan saman tien, koska niitä ei kannata kasvattaa. Broilerirodut kasvavat nopeammin ja vähemmällä rehulla.
Munintarotuisten kukkojen kasvatus on kuitenkin todellisuutta Itävallassa ja Saksassa.
”Se on eettinen vaihtoehto päivän ikäisten tipujen tappamiselle”, sanoo itävaltalainen agronomi ja maanviljelijä Philipp Mayer .
Kukkojen elättäminen on muutakin kuin eettisen kuluttajan palvelemista. Maussa ja aminohappokoostumuksessa on huomattavia eroja broileriin verrattuna.
Laiduntavan kukon liha muistuttaa enemmän punaista lihaa kuin broilerinliha.
Mayer puolisoineen on aloittanut kukkojen kasvatuksen myös Suomessa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


