Tulvapellon perunat eivät pelastuneet
Heinäkuun puolivälissä MT haastatteli isojokelaista Petri Forsmania, jonka pelloille joki oli tulvinut. Veden alla oli tällöin kymmenen prosenttia perunan pinta-alasta. Forsmanin mukaan nämä perunat tuhoutuivat täysin.
”Muillakin lohkoilla suuri vesimäärä teki lyhyessä ajassa tuhoa. Maa tiivistyi ja penkki oli hapeton. Kasvu hidastui erittäin paljon.”
Perunan nostoa ei ole vielä aloitettu, mutta koenostojen perusteella satonäkymät ovat heikot. ”Määrät jäävät huomattavasti alle normaalin.”
Heinäkuussa pellot olivat niin märkiä, ettei tautiruiskutuksia päässyt tekemään. Ruiskutusten viivästyminen näkyy nyt perunaruttona ja tyvimätänä. Seittiongelmiakin on, mutta ne johtuvat Forsmanin mukaan kylmästä keväästä, joka haittasi taimettumista.
Ruiskutukset päästiin tekemään sateiden lakattua. Märkään peltoon jäi kuitenkin koneista syviä uria.
Satovahinkoilmoitukseen Forsman merkitsi 80–90 prosenttia koko peruna-alasta. Nyt hän jää odottelemaan talven mahdollisesti tuomaa hinnannousua.
”Elokuun aikana perunan hinta on tullut moneen otteeseen jo alaspäin. Toivottavasti asia korjaantuu varastokaudella.”
KATJA SAHLSTEDT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
