Tuotantoeläimillehyvinvointiyhdistys
Kotieläintalouden ammattilaiset ja toimijat ovat perustaneet Tuotantoeläinten hyvinvointiyhdistyksen.
Yhdistyksen tarkoituksena on tuotantoeläinten hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen tuotantoympäristö huomioon ottaen. ”Tuotannon näkökulmasta”, puheenjohtajaksi valittu maidontuottaja Sari Änkö sanoo.
Hänelle yhdistys on vastaus toiveisiin. ”Olin ajatellut, että hyvinvointiasioita pitäisi saada eteenpäin tuottajalähtöisesti.”
Änkön lisäksi hallituksessa on tällä hetkellä mukana kotieläinagronomi Leena Kukkula, kunnaneläinlääkäri Kristiina Oksanen, MTK:n kotieläinasiamies Leena Suojala, maidontuottaja Tiina Linnainmaa ja maidontuottaja Kristian Westerholm.
Tuottajaedustus on toistaiseksi maitopainotteinen, mutta Änkö toivoo, että mukaan saadaan mahdollisimman pian myös muiden kotieläinalojen edustajia. Nykyinen hallitus toimii vain syksyyn asti, jolloin valitaan uusi.
Kevään aikana yhdistys avaa verkkosivut, joiden kautta esimerkiksi jäseneksi liittyminen käy helposti. Jäseniksi otetaan vain kotieläinalan ammattilaisia.
Yhdistyksen tarkoitus on tukea kotieläinammattilaisten osaamista tuottamalla asiantuntijatietoa käytännön näkökulmasta.
Yhdistys myös osallistuu yhteiskunnalliseen keskusteluun ja järjestää kokouksia, neuvontatilaisuuksia ja koulutusta sekä seuraa alan kehitystä ja lainsäädäntöä toimimalla kotieläintalouden ammattilaisten yhteisenä foorumina.
Syksyllä luvassa on tuotantoeläinten hyvinvointia käsittelevä seminaari.
TERHI TORIKKA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
