Omenaakaan ei voi jatkossa tuoda EU:n ulkopuolelta ilman kasvinterveystodistusta – käytännössä tuonti on yksityisille mahdotonta
Lainsäädäntö astuu voimaan 14. joulukuuta.
Vaatimusten ulkopuolelle jäävät hedelmistä banaani, taateli, durio, ananas ja kookos. Kuva: Hanna LinnoveUusi kasvinterveyslainsäädäntö rajoittaa matkailijoita tuomasta Euroopan unionin ulkopuolelta kasveja ja kasvituotteita ilman kasvinterveystodistusta. Uusi lainsäädäntö astuu voimaan 14. joulukuuta.
Kasvinterveystodistus tarvitaan: taimille, ruukkukasveille, viherkasveille, pistokkaille, varteoksille, mukuloille, juurakoille ja vastaaville lisäysmateriaaleille, kylvösiemenille, leikkokukille ja -oksille sekä tuoreille hedelmille, marjoille, vihanneksille ja juureksille.
Vaatimusten ulkopuolelle jäävät hedelmistä banaani, taateli, durio, ananas ja kookos.
Jatkossa matkustaja ei siis voi tuoda mukanaan tai tilata verkkokaupasta EU:n ulkopuolelta edes yhtä omenaa tai appelsiinia ilman kasvinterveystodistusta.
”Koska yksityishenkilön on lähes mahdotonta saada kasvinterveystodistusta, ei tuoreita hedelmiä, marjoja ja vihanneksia voi käytännössä enää tuoda EU:n ulkopuolelta”, sanoo tulliylitarkastaja Tiia Sulander-Seppänen.
”Kasvien maahantuontiehtoja on tiukennettu, jotta voidaan tehokkaammin estää kasvintuhoojien leviäminen EU:n alueelle”, kertoo ylitarkastaja Sari Haikola Ruokavirastosta.
”Matkailijoiden on hyvä opetella ajattelemaan tuliaisten tuomista ihan uudella tavalla. Osa matkailijoista on jo hyvin tietoisia siitä, ettei liha- ja maitotuotteita saa tuoda Suomeen EU:n ulkopuolelta. Nyt rajoitus laajenee myös muun muassa marjoihin, hedelmiin ja vihanneksiin”, toteaa Sulander-Seppänen.
Tulli valvoo rajanylityspaikoilla matkustajatuontia. Kielletyt kasvit ja kasvituotteet voi jättää itärajan rajanylityspaikoilla jätesäiliöihin (liha- ja maitotuotteille on omat niille erikseen varatut säiliöt) ja lentokentillä ne voi luovuttaa tullivirkailijoille. Vapaaehtoisesta luovutuksesta ei aiheudu sanktioita. Toistuvasta tai törkeästä maahantuontikiellon rikkomisesta voidaan rangaista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

