Hanhilupien käsittelyn siirtämisestä lännestä itään ei ole päätetty – selvityksen poikkeuslupien käsittelystä pitäisi valmistua ensi vuonna helmikuun lopussa
Tulevana keväänä ympäristöministeriö aikoo jatkaa ennaltaehkäisevien toimien kehittämistä.
Jos koronarajoitukset sallivat, ympäristöministeriö ja maa- ja metsätalousministeriö isännöivät kansainvälisen hanhityöryhmän kokousta kesäkuussa Suomessa. Kuva: Lari LievonenYmpäristöministeriöön (YM) toimitettiin syksyllä vetoomus, jossa vaadittiin valkoposkihanhia koskevien poikkeuslupahakemusten käsittelyn siirtämistä Varsinais-Suomen ely-keskuksesta Pohjois-Karjalan ely-keskukseen.
Lupakäsittelyn hajauttamista ja sen hyötyjen selvittämistä ehdotettiin myös vuoden 2020 elokuussa julkaistussa hanhinyrkin raportissa.
Asian käsittely ei ole vielä nytkähtänyt suuntaan tai toiseen. YM:n erityisasiantuntija Nina Mikander kertoo, että ministeriö teettää parhaillaan selvitystä luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettujen lajien poikkeuslupien käsittelystä ely-keskuksissa.
"Selvityksen puitteissa tarkastellaan siis ely-keskusten toimivaltaan kuuluvien poikkeuslupien käsittelyä kaikkien rauhoitettujen lajien osalta. Tarkoitus on saada kartoitus eri vaihtoehdoista ely-keskusten resurssitilanteen parantamiselle poikkeuslupahakemusten käsittelyssä ja seurannassa. Lajisuojelun asiantuntijuuden säilymistä ja edistämistä alueilla halutaan myös varmistaa."
Selvityksen on tarkoitus valmistua ensi vuonna helmikuun loppuun mennessä. "Sen perusteella katsotaan miten asiaa viedään eteenpäin", sanoo Mikander.
YM:llä ja maa- ja metsätalousministeriöllä (MMM) on ryhmä, jonka tehtävänä on ollut seurata hanhinyrkin raportin toteutusta. Mikanderin mukaan ryhmä kokoontui tämän kevään aikana säännöllisesti.
"Viimeisessä kokouksessa toukokuussa todettiin, että ympäristöministeriön hallinnonalaan kuuluvien suositusten toimeenpano etenee ja päätettiin, että ryhmä kutsutaan koolle tarpeen mukaan. Tarkempi analyysi suositusten toimeenpanosta on vielä tekemättä, mutta siihen palataan, kunhan ely-keskuksia koskeva selvitys ja siihen liittyvä mahdollinen lisätyö valmistuu."
Yksi valkoposkihanhien muuttoon ja viljelysvahinkojen estämiseen liittyvä onnistuminen on Pohjois-Karjalan ely-keskuksen lajivahinkokoordinaattori Mika Pirisen toiminta, kehuu Mikander.
"Lisäkäsille oli selkeästi tarvetta ja kentällä on tapahtunut paljon."
Tulevana keväänä ministeriö aikoo jatkaa ennaltaehkäisevien toimien kehittämistä. Lintupeltotoimintaa jatketaan samaan malliin kuin tämän vuoden keväällä, mahdollisia lisätoimia suunnitellaan parhaillaan.
Mikander kiittelee hankkeeseen osallistuneita viljelijöitä.
"Lisäksi hanhiviestintäryhmän jatkaa toimintaansa. Tarkoituksena on ensi vuonna myös edistää ”kaupunkihanhiin” liittyvää tiedottamista, koska sille on havaittu olevan tarvetta."
Jos koronarajoitukset sallivat, YM ja MMM isännöivät kansainvälisen hanhityöryhmän kokousta kesäkuussa. Kokouksessa on tarkoitus edistää yhteistyötä myös valkoposkihanhen osalta muuttoreitillä olevien maiden kanssa.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

