PÄIVITETTY/Etelä-Pohjanmaalla pahin ohi, tulvavedet laskevat hitaasti
Etelä-Pohjanmaan tulvissa pahin näyttää olevan ohi, kertoo tulvavastaava Tuuli Saari Etelä-Pohjanmaan ely-keskuksesta. Jokien vedenpinnat kääntyivät jo yön aikana laskuun, mutta vesi laskee kuitenkin hyvin hitaasti.Esimerkiksi Kyrönjoella kestää pitkään, ennen kuin vesi laskee normaalitasolle, Saari sanoo. Ilmajoella vettä on vielä yli tulvarajan, minkä vuoksi vettä johdetaan edelleen pengerrysalueille.
”Pengerrysalueilla on valtavat määrät vettä. Vesi pumpataan myöhemmin takaisin jokeen, mistä syystä veden pinta Kyrönjoessa on pitkään korkealla.”
Pahimmalla tulva-alueella Kauhajoella veden pinta on laskenut 41 senttiä viikonvaihteen huippulukemista, kertoo päällystöpäivystäjä Harri Setälä Etelä-Pohjanmaan pelastuslaitokselta. Kauhajoella vesi vaurioitti pariakymmentä asuinrakennusta, ja kymmenkunta tietä on edelleen tulvan vuoksi poikki.
Tulvien arvioidaan helpottuvan myös Satakunnassa, sillä isoja sateita ei ole näköpiirissä. Jonkin verran sataa vielä, mutta se ei riitä ylläpitämään tulvaa, Suomen ympäristökeskuksesta arvioidaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


