Atria nosti liikevoittonsa 17 miljoonaan euroon
Atria teki liikevoittoa viime vuoden viimeisellä neljänneksellä 17 miljoonaa euroa ilman kertaeriä. Liikevoittoprosentti nousi 4,6:een viime vuoden 3,5:stä. Koko viime vuonna yhtiö keräsi liikevoittoa 40 miljoonaa euroa nihkeästä alkuvuodesta huolimatta.
Atria uusii sianlihan leikkaamonsa Seinäjoella tänä vuonna 36 miljoonalla eurolla. Tuotantoa automatisoidaan lujasti. Kuva: Timo Aalto/Atria"Atrian tuloskunto kohosi mukavasti loppuvuotta kohti", toimitusjohtaja Juha Gröhn luonnehti lihatalon viime vuotta tilinpäätöstilaisuudessa Helsingissä torstaina. "Säästöohjelmat tehosivat."
Kannattavuudesta kertova liikevoitto ilman kertaeriä oli 40 miljoonaa euroa. Osuus liikevaihdosta jäi vaatimattomaksi, 2,8 prosenttiin. Silti tulos oli selvästi parempi verrattuna kilpailijaan HK Scaniin, jonka liiketulos ilman kertaeriä oli 0,6 prosenttia.
Liikevaihto kasvoi 15 miljoonaa euroa 1426 miljoonaan euroon lähinnä sen vuoksi, että Atria osti Saarioisten toimintoja viime vuonna. Gröhn kehui Atrian saaneen Saarioisen haltuun "rivakammin kuin odotettiin".
Venäjän tuontikiellot ja pakotteet ovat aiheuttaneet Euroopassa lihamarkkinoilla ylitarjontaa, mikä haittaa lihatalojen toimintaa.
Atria toimii neljällä alueella, joista Suomen osuus on selvästi suurin, Ruotsi ja Tanska jäävät yhteensä alle puoleen Suomen liikevaihdosta ja Venäjä ja Baltia ovat vielä pienempiä.
Atrian ostaman lihan hinta aleni Suomessa ja Gröhn arvioi, että suunta jatkuu edelleen samana tänä vuonna, koska Venäjän-rajoitteiden aiheuttama puristus markkinoilla jatkuu.
Sianlihaa Atria vie 10-15 prosenttia tuotannosta. Markkinat eivät ole ylitarjonnan vuoksi suotuisat eikä vientiä pystytä lisäämään nykyisestä.
Lihaa Atrialle tulee runsaasti. "Uusia tuottajia ei voida ottaa eli tuotantoketju on suljettu."
Lihantuottajien kannattavuus on kehnoissa kantimissa heikkojen tuottajahintojen vuoksi. Gröhn ei kuitenkaan lupaa nostaa hintoja, vaikka tulos oli kohtuullinen. "Siihen ei ole varaa tässä markkinatilanteessa."
Tappiota yhtiöle tuotti erityisesti Venäjä. Ruplan kurssin laski rajusti ja Venäjän liiketoiminnot menivät 6 miljoonaa euroa tappiolle. Tappio kuitenkin väheni edellisvuodesta. Moskovasta myytiin viimeinenkin kiinteistö, Pietarissa toiminta jatkuu.
Ruotsissa Atria keskittyy ydinalaansa ja on myymässä Falbygdens-juustoja Arlalle.
Investoinnit nousivat yli 60 miljoonan euron viime vuonna. Gröhn sanoo keskimäärin 50 miljoonan euron vuosittaisten investointien riittävän yhtiölle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
