Suomen ensimmäinen robottikaruselli nousi Seinäjoelle
Finnmilkin yhteisnavetta helpottaa viljelijöiden arkea sairaspäivinä ja loma-aikoina, kun työntekijöitä löytyy enemmän. Robottikaruselli voi yltää 90 lehmän lypsyyn tunnissa.
Lehmät tottuivat robottikaruselliin muutamassa päivässä. Karusellissa on 24 paikkaa. Kuva: Juha HarjuSuomen ensimmäinen ja maailman yhdestoista robottikaruselli on lähtenyt pyörimään sujuvasti Seinäjoella Finnmilkin navetassa.
Robottikaruselliin päädyttiin suurnavetassa työvoimasyistä. "Perinteisen karusellin vaatimaa työntekijöiden määrää olisi ollut vaikea löytää", kertoo Finnmilkin osakas Ari Teppo. Hänen lisäkseen 600 lehmän navetassa ovat mukana Katja ja Juhani Korkiamäki sekä vähemmistöosakkaana Petter Sandelin. Omistajien lisäksi navetassa työskentelee neljä palkollista.
Robottikaruselli on ollut käytössä helmikuusta alkaen, ja se lypsää noin 60 lehmää tunnissa. Tavoitteena on 90 lehmää tunnissa. Lehmä viipyy karusellissa 10-12 minuuttia. Yksi ihminen pystyy hoitamaan lypsyn ja lypsyryhmien vaihtamisen.
Omistajilla on tavoitteena, että uusi navetta maksaa itsensä kymmenessä vuodessa. Lehmäpaikkaa kohti rakennuskustannus oli 7600 euroa.
Yhteisnavetta helpottaa viljelijöiden arkea sairaspäivinä ja loma-aikoina, kun työntekijöitä löytyy enemmän.
Lue aiheesta lisää keskiviikon Maaseudun Tulevaisuuden rakennusteemasta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

