Ministeriö määräsi: tukihaku jatkuu ensi viikkoon
Sähköinen tukihaku sulkeutuu tänään vain väliaikaisesti. Maa- ja metsätalousministeriö määräsi hetki sitten, että hakuaikaa jatketaan ensi viikon torstaihin saakka.Maa- ja metsätalousministeriö on puuttunut Vipu-palvelun käyttöongelmiin jatkamalla tukihakuaikaa viikolla. Alun perin hakuaika olisi päättynyt tänään 30.4.
Paperilomakkeilla haku jatkuu keskeytyksettä, mutta sähköinen haku sulkeutuu Vipu-palvelussa alkuperäisen aikataulun mukaan tänään puoliltaöin ja avautuu uudelleen ensi maanantaina 5.5. alkavalla viikolla.
Maaseutuvirasto Mavi tiedottaa uudelleen avaamiseen liittyvistä yksityiskohdista maanantaina.
Hakuaikaa jatketaan viljelijöiden verkkoasiointipalvelu Vipun sähköisessä tukihaussa ilmenneiden toimintahäiriöiden vuoksi. Osa käyttäjistä ei ole pystynyt toimittamaan tukihakemuksiaan sähköisesti. Maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen pahoittelee ministeriön tiedotteessa tapahtunutta ja korostaa, että tilanteessa on ajateltava viljelijän etua.
”Pahoittelen viljelijöille koitunutta haittaa, tilanne on äärimmäisen valitettava. Vipu-palvelu on kasvattanut suosiotaan jatkuvasti ja nykyisin jo yli puolet tukihakemuksista tehdään sen kautta. Olisi kohtuutonta vaatia palvelun käyttäjiksi siirtyneitä viljelijöitä jättämään tukihakemuksensa paperilla järjestelmävirheen takia.”
Koskisen mukaan hallinnon on joustettava ja ajateltava viljelijän etua.
”Tukihaun jatkaminen vaatii hallinnolta ylimääräistä työtä ja ponnistuksia, mutta sille ei nyt voi mitään.”
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


