Ruokakriisiin helpotusta, viljan hinnat putosivat: Venäjä ja Ukraina allekirjoittivat sopimuksen Mustanmeren vientikäytävästä
Useammalle maalle Ukraina on viljantuonnissa tärkeä. Huolena on vientikäytävän käyttö sotilaallisissa operaatioissa.Venäjä ja Ukraina ovat päässeet sopuun vientikäytävän perustamisesta. Sopimus voi merkittävästi vähentää orastavaa viljapulaa.
Asiasta uutisoi bbc.
Turkissa perjantaina YK:n johdolla solmitun sopimuksen turvin Ukrainassa jumissa olevaa satoa on tarkoitus saada kuljetettua Mustanmeren kautta maailmanmarkkinoille.
Siiloissa on yhä jumissa noin 20 miljoonaa tonnia viljaa. Sen vienti rautateitse on ollut haastavaa ja hidasta. Tilanne on ollut vaikea viljelijöille myös siksi, että varastointitilaa pitäisi saada vapautettua ennen sadonkorjuuta.
Useammalle maalle Ukraina on viljantuonnissa kriittisen tärkeä. Vuonna 2020 81 prosenttia Libanonin vehnästä tuli Ukrainasta.
Qatarissa osuus on 64 prosenttia ja Moldovassa jopa 92 prosenttia. Bangladeshissakin ukrainalaisen vehnän osuus on noin neljännes.
Vaikka sopimus on merkittävä askel maailmanlaajuisen ruokakriisin torjunnassa, samalla se vaikuttaa myös viljojen hintoihin.
Hinnat putosivat välittömästi sopimuksen solmimisen jälkeen.
Perjantaina iltapäivällä leipävehnän hintanoteeraus oli pudonnut 15 euroa, ollen noin 335 euroa tonnilta.
Chicagon vehnäfutuurit laskivat yli kolme prosenttia perjantaina, kertoo bbc.
Oleellinen kysymys on myös vientikäytävän vaikutus sodankäyntiin.
Ukrainassa huolena on, että Venäjä voisi hyödyntää turvallista meriväylää Odessasta sotilaallisissa operaatioissaan.
Bbc:n uutisen mukaan Ukrainan ulkoministeriö sanoi tukevansa vain sopimusta, joka turvaisi maan eteläosien turvallisuuden ja Ukrainan sotilasvoimien vahvan aseman Mustallamerellä.
Venäjä taas haluaa varmistaa, ettei Ukraina pyri salakuljettamaan aseita tai muita tarvikkeita vientikäytävää pitkin.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




