Kipeät koulusäästöt lankeavat Grahn-Laasoselle
Opintotuet, peruskoulun ryhmäkoot ja toisen asteen koulutus joutuivat säästölistalle. Korkeakouluopiskelijat halutaan jo kandidaatteina työelämään.Tuleva opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) joutuu panemaan toimeen ankaran säästöohjelman koulutuksessa. Koulutuksesta, opetuksesta ja tieteestä aiotaan säästää yli 600 miljoonaa euroa hallituskauden aikana.
Oppositiopuolueet ovat kritisoineet koulutussäästöjä kovin sanoin, semminkin, kun ennen vaaleja tänä keväänä keskusta ja perussuomalaiset arvostelivat koulutukseen suunniteltuja säästöjä. Aiheesta tehtiin eduskunnassa myös välikysymys.
Peruskoulun näkyvimpiä muutoksia ovat digitaalisten apuvälineiden käyttöönotto ja liikuntatuntien tuhti lisäys – liikuntaa halutaan tunti jokaiselle koulupäivälle. Leikkauksia on luvassa valtionapuihin, joilla on pienennetty ryhmäkokoja ja järjestetty esimerkiksi kerhoja.
Toisen asteen koulutukseen tehdään säästöihin tähtäävä rakenteellinen uudistus. Myös opintotuista säästetään.
Aikomuksena on säästää 190 miljoonaa euroa toisen asteen koulutuksesta. Säästö kohdistuu ennen kaikkea ammatilliseen koulutukseen ja oppisopimuksen lisärahoitukseen. Lukioita ei säästötavoitteissa mainita.
Kaikista kouluista opiskelijat halutaan paimentaa ansiotyöhön aiempaa varhaisemmin ja tehokkaammin. Esimerkiksi korkeakouluista halutaan yhä suurempi osa nuorista jo kandidaatteina työelämään, jolloin maisterin tutkintoon vaadittavat lisäopinnot jäisivät väliin. Samalla vähennettäisiin julkisiin virkoihin vaadittavia yksityiskohtaisia kelpoisuusvaatimuksia.
Korkeakouluihin halutaan myös kolmas lukukausi kesäkuukausille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

