Lantmännen on saattanut päätökseen Leipurin-yrityskaupan
Leipurin on elintarvikeainesosien, raaka-aineiden ja pakastetuotteiden toimittaja.Maatalousosuuskunta Lantmännen on saattanut päätökseen Leipurin-yrityskaupan, Lantmännen tiedottaa.
Sopimus Leipurin-yritystoiminnan ostamisesta Aspo oyj:ltä allekirjoitettiin elokuussa 2025, ja kauppa vietiin päätökseen, kun tarvittavat viranomaisluvat oli saatu.
Leipurin on elintarvikeainesosien, raaka-aineiden ja pakastetuotteiden toimittaja, ja sillä on toimintaa Suomessa, Ruotsissa, Virossa, Latviassa ja Liettuassa. Yrityksellä on yli sadan vuoden kokemus elintarvikeraaka-aineiden markkinoista, ja se tarjoaa myös asiantuntijapalveluja leipomoille ja elintarviketeollisuudelle.
Leipurin-yrityksen vuosittainen liikevaihto on noin 133 miljoonaa euroa ja yritys työllistää noin 160 henkilöä. Pääkonttori sijaitsee Suomessa.
Osana Lantmänneniä Leipurin toimii jatkossa erillisenä liiketoimintana Lantmännenin energiadivisioonassa, joka kattaa elintarvikkeiden raaka-aineisiin liittyviä toimintoja.
Lantmännenin energiadivisioona valmistaa Ruotsissa vehnään ja kauraan pohjautuvia kasvipohjaisia elintarvikeraaka-aineita sekä toimii biojalostamotoiminnassa. Divisioona rakentaa parhaillaan myös uutta tehdasta, jossa tullaan valmistamaan herne- ja härkäpapupohjaista proteiinia.
- Osaston luetuimmat



