Sudet kaivautuivat petoaidan ali Tohmajärvellä
Lammastilallinen Helinä Leppänen koki kauhujen aamun keskiviikkona, kun hän rankkasateisen yön jälkeen meni lammasaitaukselle Tohmajärven Kaurilan kylässä: Sudet olivat kaivautuneet toimivan petoaidan alitse ja tappaneet ainakin kolme lammasta.
”Mittasin heti aamulla jännitteet aidasta, ja se löi täyttä iskua. Tutkimme petoasiantuntija Jukka Kolehmaisen kanssa jälkiä ja näytti siltä kuin eläin olisi saanut yhdessä kohtaa kaivaessaan iskun, pompannut taaksepäin ja vain siirtynyt seuraavaan kohtaan kaivamaan”, Helinä Leppänen kertoo.
Hän on pitänyt uhanalaisia kainuunharmaita yhdeksän vuotta ja keskittynyt niiden jalostustoimintaan.
Menetyksestä tekee entistäkin suuremman se, että kolmesta kuolleena löydetystä lampaasta kaksi oli tilalle ostettuja, toiselta puolen Suomea tuotuja lampaita. Toinen niistä oli kantava ja toiselta jäi orvot karitsat.
Yksi kuolleista oli kantava suomenlammas.
”Vaikka saisin rahallisen korvauksen kolmesta menetetystä lampaasta, se ei korvaa kohtuun kuolleita, ei ylimääräistä työtä eikä raatokeräilyä. Nyt joudun joka yöksi laittamaan eläimet sisälle, en pääse edes pesemään lampolaa eikä ole kesälomasta tietoakaan”, puuskahtaa sairaslomaa järkytyksen takia hakemaan joutunut Leppänen.
”En ole taipuvainen petovihaan. Tällä hetkellä vain ei ole helppoa työskennellä lampaiden kanssa. Näyttää siltä, että ilmaston lisäksi eläimetkin ovat sekaisin.”
Yleensä susipentue lähtee liikkeelle vasta heinä–elokuun vaihteessa. Nyt arviolta kahden aikuisen ja kahden pennun ryhmä on ollut saalistamassa kuukauden etuajassa.
Loput yhteensä 300 lampaan laumasta olivat keskiviikkona väsyneitä, eivät jaksaneet laiduntaa päivälaitumellaan lainkaan.
”Myös ripulia havaitsin, mikä kertoo, että lampailla on ollut paniikki”, Leppänen kuvaa.
LIISA YLI-KETOLA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

