Viljojenhinnoissaei juuri elämää
Viime viikko oli maailman viljamarkkinoilla edellisviikon tapaan vaisu. Hinnat sahasivat loivasti edestakaisin päätyen lähes eurolleen edellisperjantaisiin noteerauksiin. Analyytikot näkivät tilanteessa jo joulun odotusta.
Pientä elämää on luvassa lähipäiviksi, sillä Yhdysvaltojen maatalousministeriö julkaisee huomenna tämän vuoden viimeisen sato- ja varastoennusteen.
Olennaisia muutoksia varastolukuihin ei odoteta.
Yhtä hiljaista on Suomessa. Maaseudun Tulevaisuuden tämän viikon hintaseurannassa on 74 ostotarjousta, joista nousua on yhdessä, kun Hankkija-Maatalous korotti mallasohran tarjoustaan 4 euroa tonnilta 228 euroon.
Hinnat jurovat, vaikka etenkin EU-viljalle on kysyntää. Komissio myönsi viime viikolla vientilupia 712 miljoonalle vehnäkilolle, mihin ei ole ylletty yli kahteen vuoteen.
Vientilupia on myönnetty tähän mennessä 8 miljardille kilolle vehnää, mikä on 1,4 miljardia kiloa enemmän kuin vuosi sitten. Tuli tilaa, kun Mustanmeren alueen laarit alkoivat tyhjentyä.
EU ahkeroi myös ohran viennissä.
Maissilaivat kulkevat toiseen suuntaan. EU:n itäosien kuivuuden takia maissin tuonti on vilkastunut. Syksyn aikana EU on myöntänyt maissille 3,8 miljardin kilon tuontiluvat, kun vuosi sitten oltiin alle puolessa siitä, ja tuonnin ennustetaan paisuvan 10 miljardiin kiloon.
VEIKKO NIITTYMAA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
