Ostajat kilpailevat Suomessa katosyksyn niukasta sadosta – vehnätonnista maksetaan jo 375 euroa
Vehnän lisäksi ohraa ja kauraa haalitaan EU-ajan ennätyshinnoilla.
Viime syksyn niukka sato puskee viljan hintoja yhä ylemmäs, kun ostajat haalivat sadon rippeitä. Fazer lupaa leipävehnästä 375 euroa tonnilta. Rehuviljoista saa melkein saman verran. Kuva: Kai TirkkonenViljan hinnat ovat olleet korkealla koko talven ja kevään lähestyessä tahti vain kiihtyy. Fazer korotti leipävehnän tarjouksensa 375 euroon tonnilta, mikä lienee Euroopan kärkeä. Rehuvehnästä luvataan lähes yhtä paljon.
Hinta lähestyy nimellisesti jo markka-ajan huippua, joka oli vuosina 1987–1988. Silloin vehnästä maksettiin yli 2,4 markkaa kilolta, hieman yli 400 euroa tonnilta.
Markka-ajan hinnat eivät ole inflaation takia vertailukelpoisia. Kun rahan arvon muutos otetaan huomioon, vuonna 1988 vehnästä maksettiin nykyrahassa noin 750 euroa tonnilta.
Ukrainan sota on nostanut lähes kaikkien maataloustuotteiden hintoja Euroopassa, ei vain viljojen. Sianlihan hinta ampaisi rakettimaiseen nousuun heti Ukrainan sodan syttymisen jälkeen Keski-Euroopassa ja Suomessakin possusta maksetaan eniten sitten syksyn 2013.
Lihan hinnan vahvistuminen ei sanottavasti helpota karjatilojen ahdinkoa, koska rehujen hinnat ovat kallistuneet yhtä lailla. Rehuohra ja -kaura maksavat Suomessa jo pitkälti yli 300 euroa tonnilta, mikä on tuplahinta vuoden takaiseen verrattuna.
Suomessa on tämän viikon ostotarjousten perusteella kova pula kutakuinkin kaikenlaisesta viljasta.
Viljapula ei välttämättä hellitä hetkeen. Ukrainaan hyökännyt Venäjä on asettanut vastapakotteita muun muassa lannoiteviennille. Läntinen Eurooppa kipuilee nyt lannoitepulan ja ennätyksellisen kalliiden lannoitteiden kurimuksessa.
Yhdysvaltojen maatalousministeriö ennustaa kelpo satoa maailmassa ensi syksynä torstaina julkaistussa maaliskuun sato- ja varastoraportissa, mutta muistuttaa epävarmuuden kasvusta.
Tulevan syksyn satoa on vaikea arvioida, koska Ukrainan sodalla voi olla kauaskantoisia ja ennalta arvaamattomia seurauksia. Pellolle pitäisi päästä pian, mutta vilja-aittana tunnetun maan kylvöt saattavat jäädä suurelta osin tekemättä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

