Korkeapatogeeninen lintuinfluenssa H5N8 leviää Euroopassa. Sitä on viime vuoden lopussa tai tämän vuoden aikana tavattu muun muassa Saksassa, Hollannissa, Belgiassa, Tanskassa, Ruotsissa, Norjassa, Rankassa, Italiassa, Puolassa, Irlannissa ja Britanniassa.
Lintuinfluenssatilanne Euroopassa on huolestuttava, sanoo toiminnanjohtaja Ina Toppari Eläinten terveys ETT:stä.
"Etenkin Etelä-Ruotsin rannikolla tapauksia on esiintynyt luonnonvaraisissa linnuissa. Lintujen kevätmuutto lisää riskiä vakavan virusmuodon leviämisestä myös Suomeen ja aiheuttaa riskin tuotantosiipikarjalle."
"Yksinkertaisin tapa estää siipikarjan kontaktit luonnonvaraisiin lintuihin on pitää siipikarja sisällä ja huolehtia siitä, etteivät ihmiset tai työvälineet vie tartuntaa aiheuttavaa virusta mukanaan tuotantotilaan. Asianmukaisen tautisulun merkitys kasvaa entisestään", Toppari kertoo.
Topparin mukaan Ruotsissa havaituilla tautitapauksilla ei nyt ole välitöntä vaikutusta Suomen siipikarjatuotantoon.
Suomessa viime vuonna todetut lintuinfluenssatapaukset ovat olleet matalapatogeenista viruskantaa, joka ei aiheuta toimenpiteitä luonnonvaraisissa linnuissa esiintyessään.
Lue myös:
Ruotsalaisesta siitoskanalasta on tavattu lintuinfluenssaa