Huoli pölyttäjien vähentymisestä Suomessa on tuontiuhka – meillä pölyttäjien kanta on pysynyt vakaampana kuin Keski-Euroopassa

Pölyttäjien määrä on Suomessa pysynyt vakaampana kuin esimerkiksi Keski-Euroopassa, ilmenee Suomen ympäristökeskuksen (Syke) raportissa.
Syke tutki Pölyhyöty-hankkeessa esiintymishavaintojen pohjalta pölyttäjäryhmien kannanmuutoksia kuluneen sadan vuoden ajalta.
Tutkimuksen tiedotteessa arvioidaan, että lajiryhmissä eri lajien esiintymisvakaus pysyi samana. Tarkastelussa oli noin 300 lajia mesipistiäisten, kukkakärpästen ja sarvijäärien ryhmistä.
”Taantumista havaittiin enemmän pohjoisilla pölyttäjälajeilla, kun taas monet eteläiset lajit ovat yleistyneet”,, tutkija Susu Rytteri toteaa Syken tiedotteessa.
Toisaalta harvinaisten lajien kannan määrää ei pystytty arvioimaan liian vähäisten havaintomäärien takia.
Syke kuitenkin arvioi, etteivät pölyttäjät ole Suomessa laajamittaisesti vähentyneet viime vuosikymmeninä. Toisin on Syken mukaan ollut Keski-Euroopassa.
Tutkimuksen mukaan pölyttäjien suurimmat riskit ovat muun muassa sopivien elinympäristöjen väheneminen ja mesikasvien heikentyminen.
Osaston luetuimmat
- Tunkeilija navetassa: Saako pakotien tukkia tai tuntemattoman auton renkaat puhkoa?05:00 Tilaajalle
- Ruotsalaiselle maatalousjätti Lantmännenille historian kovin tulos – ennätysosingot osuuskunnan viljelijäomistajille12:15
- Meijerijätti sai tuomion virheellisestä ilmastoväittämästä – ”Yritykset eivät saa liioitella mainonnassaan”6.2.
- Ruuan hinta jatkaa alamäkeä, hinnat laskeneet maailmalla 18 prosenttia viime vuoden maaliskuusta6.2. Tilaajalle
- Tuhansia siemenannoksia viikossa ‒ katso video karjuasemalta5.2.
- Tuore raportti paljastaa, mihin suuntaan Ruotsin lihantuotanto on menossa06:00
- Tähän sikalaan saavat astua vain harvat ja valitut – hekin vasta sitten, kun alusvaatteetkin on vaihdettu5.2.