Lietelannan levityspaikoin lähes mahdotonta
Lietelannan nitraattiasetuksen mukainen levitysaika päättyy tänään. Kuiville maille lantaa saa levittää vielä kuukauden, mutta sellaiset ovat harvassa.
Pohjois-Savossa tilanne on erittäin huolestuttava, maatalouden ympäristöasiantuntija Vuokko Mähönen Pohjois-Savon elykeskuksesta kertoo.
”Varsinkin laajentaneilla tiloilla on vaikeuksia. Peltojen kantavuus on heikko ja sadevesikertymät lietesäiliöissä puolta suurempia kuin tavallisesti.”
Mähösen mukaan osa tiloista ei ole vielä levittänyt lietettä lainkaan.
Pohjois-Savossa tuottajat ovat kehittäneet erilaisia hätäratkaisuja. Jotkut ovat vuokranneet säilytystilaa ja joillain tiloilla lannasta on separoitu kuiva-aine erilleen.
Mähönen epäilee, että osa tiloista päätyy lopulta pakon edessä rikkomaan sääntöjä.
”Osa odottaa varmaan pakkasia ja levittää vielä marraskuun 15. jälkeen riitteiseen maahan. Tai sitten kantaville lohkoille levitetään sallittua enemmän.”
Tulvien koettelemassa Satakunnassa tilanne on myös vaikea.
”Tosi vähän on vasta levitetty ja säiliöt alkavat olla täysiä. Tilanteesta voi tulla hyvin vaikea. Tiestökin on paikoin huonossa kunnossa”, erityisympäristötuen asiantuntija Teija Rinne Satakunnan elykeskuksesta sanoo.
Muualla maassa on hieman rauhallisempaa.
Kainuun, Varsinais-Suomen, Pohjanmaan ja Hämeen elykeskuksiin ei ole kantautunut viestiä, että lietteen levitys olisi kohtuuttoman hankalaa. Vaikeuksia on kaikkialla.
”Lupia myöhempään levitykseen aletaan kysellä vasta marraskuussa. Vielä viljelijät ovat varmaan toiveikkaita”, tarkastaja Marja Manninen Kainuun elykeskuksesta arvioi.
”Vielä ei ole noussut huolta. Pelloilla näkyy koneita, joten mahdollisuuksia on. Niin paljon eivät varmaan kaikki saa levitettyä kuin haluaisivat”, Ulf-Erik Häggvik Pohjanmaan elykeskuksesta kertoo.
MTK on saanut runsaasti viestejä, että levitysajan pidentäminen on tarpeen.
”Tuottajat ovat ihmeissään. Aika loppuu, pellot eivät kanna, säiliöt ovat täynnä ja talvi edessä. Jatkoaikaa tarvitaan ehdottomasti”, kotieläinasiamies Jukka Rantala tiivistää.
Tutkimuspäällikkö Johan Åberg MTK:sta toivoo viranomaisilta pitkänäköisyyttä.
”Ettei peltojen rakennetta pilattaisi hätäilyllä.”
Jos syksy on hyvä, myöhempi levitys tai aluekohtaiset lievennykset voisivat olla kaikkien kannalta paras vaihtoehto.
Åberg neuvoo vaikeuksissa olevia tuottajia ottamaan yhteyttä elykeskuksiin tilanteen kartoittamiseksi.
Ympäristöministeriö pitää yhä kiinni siitä, ettei märkään maahan saa levittää lietettä.
Tiloille tarjotaan ratkaisuksi lietteen imeyttämistä kuivikkeeseen, josta on myös pulaa. Muita ratkaisuehdotuksia ovat välivarastointi ja lietteen tarjoaminen jätevedenpuhdistamolle tai kompostointi- ja multayrittäjälle.
”Seuraamme tilannetta. Jatkossa on mietittävä, miten tällaiset ongelmat voitaisiin välttää”, ylitarkastaja Markus Tarasti ympäristöministeriöstä sanoo.
Åberg pitää patterointia isoilla tiloilla utopistisena. ”Tuhansien kuutioiden imeytyksestä syntyy aikamoinen kasa.”
TERHI TORIKKA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
