Varkauteen rakennetaan kirjolohen kasvattamo
Finnforel Oy rakentaa kirjolohen kasvattamon ja käsittelylaitoksen Varkauteen Stora Enson tehdasalueella tyhjilleen jääneisiin tiloihin.Finnforel Oy:n investoi 13 miljoonaa euroa kirjolohen kasvattamoon ja käsittelylaitokseen Varkauteen. Laitos rakennetaan Stora Enson tehdasalueella tyhjilleen jääneisiin tiloihin.
Investoinnista ovat sopineet Tukku Heino Oy, Huutokosken Arvo-Kala Oy sekä sijoitusyhtiö AII Capital.
Kiertovesiteknologiaa hyödyntävän laitoksen on määrä tuottaa vuosittain noin miljoona kiloa kirjolohta Suomeen ja lähialueille.
Suomen suurimpiin elintarvikealan tukkuihin lukeutuva Tukku Heino tuo Finnforeliin osaamista kalankäsittelystä ja jakelusta koko Suomeen. Huutokosken Arvo-Kala vastaa laitoksen suunnittelusta ja toiminnasta.
Rakennustyöt alkavat tämän vuoden syyskuussa, ja ensimmäiset kalat lähtevät kauppoihin joulukuussa 2016.
Uusi laitos hyödyntää Stora Enson tehdasalueella Kalarannan Vihannes Oy:ltä tyhjilleen jääneitä tiloja.
Tehdasalueella toimii jo sammen kasvattamo Carelian Caviar Oy, jonka omistavat Eriksson Capital, Caelum ja Arvo-Kala.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


