Eläinsuojan ympäristöluvan saa keskimäärin 10 kuukaudessa
Eläinsuojien ympäristölupien pitkät käsittelyajat suututtavat viljelijöitä. Tilanne on hieman parantunut, mutta edelleen käsittelyajat ovat pitkiä, keskimäärin kymmenen kuukautta.Maaseudun Tulevaisuus pyysi ympäristölupien käsittelyajat viideltä viime vuodelta kaikista aluehallintovirastoista, aveista sekä kahdesta kunnasta. Avit käsittelevät yli 75 lypsylehmän kohteita koskevat luvat ja kunnat 30–75 naudan hankkeet.
Itä-Suomea lukuun ottamatta aluehallintovirastot valittavat niukkoja resursseja, mikä pidentää lupien käsittelyaikoja. Etelä-Suomen avissa ympäristölupa viipyi viime vuonna pisimpään, keskimäärin lähes vuoden. Itä-Suomessa lupa tuli seitsemässä kuukaudessa.
Virastojen väliset erot ovat kaventuneet viime vuosikymmenen lopusta. Etelässä ja lännessä lupien läpäisyaikoja on kyetty lyhentämään, ja idässä taas aikataulut ovat venyneet.
Kunnissa ympäristöluvat menevät läpi aveja jouhevammin.
Ympäristöministeriössä on työryhmä, joka selvittää mahdollisuuksia lupahaun keventämiseen osana laajaa ympäristönsuojelulain kokonaisuudistusta.
Työ on vasta alussa. Takana on neljä kokousta, joissa on käyty läpi olemassa olevaa tilannetta, kertoo eläinsuojatyöryhmän puheenjohtaja, ylitarkastaja Markus Tarasti ympäristöministeriöstä.
”Mitään linjanvetoja ei ole tehty.”
Tarastin mukaan esillä on muun muassa luparajojen korottaminen sekä lupien mahdollinen korvaaminen rekisteröintimenettelyllä ja normiohjauksella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

