Ratsukot valtaavat jäähallin
Helsinki International UB Horse Show pyörähti käyntiin tänä aamuna. Hartwall-areena on satojen ratsujen ja ratsastajien vallassa sunnuntaihin asti. Ensimmäisenä kilpailemaan pääsivät suomalaiset harrastajat.Hartwall-areena Helsingissä on kokenut muodonmuutoksen. Jää on peitetty ja sen päälle on ajettu 600 tonnia hiekkaa.
Parkkihallissa ei ole autoja, vaan 200 karsinaa.
Helsinki International UB Horse Showhun (HIHS) odotetaan neljän päivän aikana reilua 40 000 kävijää.
Tapahtumaan osallistuu 270 ratsastajaa ja yli 300 hevosta. Ratsastajista 230 on suomalaisia, mutta mukana on ulkomaisiakin huippuja.
Harrastajien aloitus
HIHS:n avasi harrastajaratsastajien Amatour Tour -esteratsastussarjan finaali. 90 senttiä korkeilla esteillä nopein virheettömän radan suorittanut oli Anu Karhunen Czerepalla.
”Suunnittelin vielä tiukemmat käännökset, mutta hevonen oli eri mieltä”, voittaja kertoi.
”Täytyy olla tyytyväinen. Hevonen jännittää aina uusia asioita ja tämä oli ensimmäinen iso tapahtuma meille.”
Mynämäkeläinen Karhunen pitää yhdeksänvuotiasta tammaansa pienellä maalaistallilla. Ratsukko on harjoitellut yhdessä vasta kolme vuotta.
”Nyt jatketaan hyvillä mielin. Tämän jälkeen ei enää tarvitse jännittää”, iloinen Karhunen totesi.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

