Varhaisperunan hinta laski tänä keväänä nopeasti
Viime viikolla hinta näytti vakiintuvan. Tuottajahinta vaihtelee myyntitavan mukaan.Ruotsalaisen varhaisperunan tuonti on jälleen tänä keväänä laskenut kotimaisen varhaisperunan hintaa.
MT:n haastattelemien viljelijöiden ja kauppiaiden mukaan hinta aleni tänä keväänä nopeammin kuin aikaisempina vuosina.
Viime viikolla varhaisperunan tuottajahinta näytti vakiintuvan 1,20 euroon kilolta. Toukokuun lopussa puhuttiin vielä kolmosella alkavasta kilohinnasta. Esimerkiksi vuonna 2013 tuottajahinta oli vielä juhannuksen alla 1,30 euroa.
Viljelijän toimittaessa perunat itse kauppaan tuottajahinta on parempi. Kulut ovat silloin kuitenkin korkeammat kuin tukkuliikkeille toimitettaessa.
Turkulainen K-kauppias Veli-Pekka Hussi kertoo, että viljelijät ovat nyt alkaneet tarjota tuotteitaan entistä enemmän suoraan kauppiaalle.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

