Tuottajajärjestöt vaativat lähiruokaa eduskunnan tarjoiluihin
Tuottajajärjestöt luovuttivat torstaina eduskunnalle vetoomuksen kotimaisen ruuan lisäämisestä eduskunnan tarjoiluissa. Eduskunnan toivotaan olevan esikuva julkisille ruokapalveluille.Tuottajajärjestöt vetoavat kansanedustajiin, jotta suomalaisen ruuan käyttöä lisättäisiin eduskunnan tarjoiluissa. Järjestöjen mielestä eduskunnassa tarjotun ruuan hankinnan pitäisi olla linjassa kansanedustuslaitoksen lainsäädäntöön tekemien ruokapoliittisten linjanvetojen kanssa, jotta hankinnat tukevat muun muassa lähiruoan- ja luomun kasvutavoitteita.
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ja Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC luovuttivat vetoomuksen lähiruuan puolesta eduskunnalle torstaina. Järjestöt muistuttivat, että kotimainen elintarviketuotanto tarjoaa työtä ja toimeentuloa 300 000 suomalaiselle.
Järjestöt esittivät, että eduskunta toimisi julkisten ruokapalveluiden esikuvana suomalaiselle yhteiskunnalle ja loisi ruokatarjoilujensa kautta myönteistä kuvaa ruokakulttuuristamme. Tarjoamalla ja esittelemällä suomalaista ruokakulttuuria ja ruokaa ulkomaalaisille vierailleen, eduskunta voi lisätä suomalaisen ruuan tunnettuutta ulkomailla.
Vetoomuksen luovuttivat MTK:sta puheenjohtaja Juha Marttila ja ruokakulttuuriasiamies Anni-Mari Syväniemi ja SLC:stä puheenjohtaja Holger Falck , toiminnanjohtaja Jonas Laxåback sekä tiedottaja Mia Wikström .
Eduskunnan kansliatoimikunnan puolesta vetoomuksen vastaanottivat ravintolatoimikunnan puheenjohtaja, I varapuhemies Pekka Ravi , kansliatoimikunnan ja ravintolatoimikunnan jäseniä, Fazer-Amican operatiivinen johtaja Ritva Junnila ja eduskunnan ravintoloiden ravintolapäällikkö Ulla Kupari.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

