Kananmunien kulutus ja tuotanto kasvavat – omavaraisuusaste on laskenut – koronakevät siivitti kuorimunien syönnin reippaaseen nousuun
Kuorimunien kulutus lisääntyi lähes 6 prosenttia tammi–kesäkuussa, mikä tarkoittaa 1,5:tä miljoonaa lisäkiloa.Kananmunia tuotetaan tänä vuonna aavistuksen enemmän kuin viime vuonna.
Kokonaistuotantomäärä pakkaamoille on Kantar TNS Agrin ennusteen mukaan 76 miljoonaa kiloa. Kun mukaan lasketaan suoramyynti ja tilakäyttö, kaikkiaan munia tuotetaan 77 miljoonaa kiloa.
Kananmunien kulutus kasvoi jo heti vuoden alussa, ja poikkeuksellinen koronakevät siivitti kuorimunien syönnin reippaaseen nousuun.
Kuorimunien kulutus lisääntyi lähes 6 prosenttia tammi–kesäkuussa, mikä tarkoittaa 1,5:tä miljoonaa lisäkiloa.
Koko vuoden kulutuksen ennakoidaan kasvavan 4 prosenttia 68,8 miljoonaan kiloon. Munien vienti on hiipunut viime vuodesta, sillä munia ei ole juuri riittänyt ulkomaille vietäväksi. Myös tuonti on ollut viime vuotta maltillisempaa.
Kananmunien omavaraisuusaste laskee muutamalla prosentilla noin 113 prosenttiin.
Ensi vuonna tuotannon ennakoidaan kasvavan, sillä kanamäärät ovat nousussa. Kokonaistuotanto nousee lähelle 80:tä miljoonaa kiloa.
Kulutus kasvaa ennusteen mukaan yli 70 miljoonan kilon. Jos vienti piristyy, omavaraisuusaste pysyy lähellä kuluvan vuoden tasoa.
Kananmunien keskimääräisen tuottajahinnan ennustetaan laskevan ensi vuonna kaksi prosenttia. Keskihinta pitää sisällään kaikki tuotantomuodot ja laatuluokat. Hintakehityksessä voi olla tuotantomuotojen välillä eroja.
Tuotannon kasvu nostaa kokonaistilitykset ensi vuonna vähän tätä vuotta suuremmiksi.
Lue myös:
Maatilojen tulot laskevat tänä vuonna – 2021 luvassa pientä nousua
Sianlihan tuottajahinnan ennustetaan laskevan 11 sentillä ensi vuonna
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

