Ukrainassa on nytkuivinta 50 vuoteen
Euroopan vilja-aittoihin lukeutuvassa Ukrainassa kärsitään pahimmasta syksyn kuivuudesta 50 vuoteen. Syysviljoista 14 prosenttia on yhä kylvämättä, puolet kylvetyistä ei ole orastunut ja orastuneistakin kolmannes on heikkoja.
Konsulttiyhtiö Ukragro arvioi loppuviikolla, että Ukrainan vehnäsato saattaa supistua kolmanneksen ensi vuonna. Maan maatalousministeriö kaavailee varmuusvarastojen kasvattamista.
Suomessa toimitaan toisin. Huoltovarmuuskeskus avasi viikko sitten tarjouskilpailun 42 miljoonasta vehnäkilosta ja neljästä miljoonasta ohrakilosta.
Viljan maailmanmarkkinahinnat pysyttelivät ennallaan viime viikolla, mutta euron heikkeneminen suhteessa dollariin vahvisti euromääräisiä hintoja.
Lähin vehnäfutuuri harppasi viikossa viisi euroa tonnilta ylöspäin ja päätyi perjantaina 185,75 euroon.
Kurssimuutokset eivät ole kuitenkaan saaneet eurooppalaista vehnää liikkeelle.
Komissio myönsi viime viikolla vientiluvan 293 miljoonalle vehnäkilolle.
Heinäkuun alun jälkeen vehnän vientilupia on myönnetty 7,1 miljardia kiloa, mikä on lähes kolmannes vähemmän kuin vastaavaan aikaan vuosi sitten. Suomessa rehuvehnän ostotarjouksia nostettiin lievästi ja rehukaurassa on viitteitä laskusta.
Veikko Niittymaa
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
