Yrittäjät korjaa lausuntoaan ja toimitusjohtaja pahoittelee epäonnistuneita sanavalintoja – ”Suomalaisia eläimiä hoidetaan hyvin”
Suomen Yrittäjien lausunto luonnokseksi kansallisesta luonnon monimuotoisuusstrategiasta herätti kohua muun muassa MT:n facebookissa. Myös Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen kertoo, että palautetta on tullut.
Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäisen mukaan suomalaisen lihantuotannon tulevaisuus on turvattava niin, että se voi jatkua kestävästi. Kuva: Kari SalonenSuomen Yrittäjien lausunto luonnokseksi kansallisesta luonnon monimuotoisuusstrategiasta sisältää epäonnistuneita sanavalintoja, pahoittelee Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen. Hänen mukaansa lausuntoa korjataan mahdollisimman pian.
Suomessa eläimiä hoidetaan hyvin ja se on tuottajayrittäjille sydämen asia, Pentikäinen sanoo. ”Meillä ei ole mitään syytä sitä epäillä.”
”Tarkoituksemme oli viestiä, että lihantuotannon kestävyyteen pitää panostaa, jotta alalla olisi jatkuvuutta. Asiaan kohdistuu tulevaisuudessa kasvava huomio eri suunnista.”
Pentikäisen mukaan palautetta alkuperäisestä lausunnosta on tullut. Sitä on kertynyt myös MT:n facebookissa.
”Tämäpä oli taas silmiä avaava ja ovia sulkeva esiintulo. Kiitos arvostuksesta Suomen Yrittäjät! T. MaitotilaYrittäjä.”
”Jaahas, Suomen Yrittäjät ry. Kertakaikkisen ruokoton kannanotto. Tiedoksi teille yrittäjäjärjestöön kuuluvat kollegat: edelleen käytän teidän palveluita tässä lähitienoolla, mutta järjestön mafiaa en tule tukemaan.”
”Kyllä se täällä Suomessa on vielä hyvissä käsissä. Perhe tila on kaikista paras. Ulkomailla alkaa oleen aikamoisia eläin tehtaita. En käsitä, että suomalaista maanviljelijää täytyy polkea suohon joka suunnalta. Hävetkää.”
Suomen Yrittäjät kertoo verkkosivuillaan auttavansa yrittäjiä, parantavansa yrittäjien asemaa ja yrittämisen olosuhteita Suomessa ja Euroopassa. Arvoikseen Yrittäjät mainitsee muun muassa luotettavuuden: ”Perustamme kannanottomme tosiasioihin ja otamme huomioon yhteiskunnallisen kokonaisuuden.”
Yrittäjien jäsenissä on paljon maa- ja metsätalouden parissa työskenteleviä. Joukossa on muun muassa maidon- ja lihantuottajia sekä kasvinviljelijöitä.
Suomen Yrittäjillä on useita valiokuntia, joista yksi on ruokavaliokunta. Verkkosivuilla valikunta kertoo nostavansa esiin suomalaista elintarvike- ja laajemmin maaseutuyrittäjyyttä tulevaisuuden kasvualana.
”Kokoamme yhteen yrittäjiä, jotka toimivat alkutuotannossa, elintarviketeollisuudessa, ruokateknologiassa ja ravintola-alalla. Tavoite on lisätä selkeästi koko toimialan yrittäjätuloa ja avata alan yrittäjille uusia mahdollisuuksia sekä kotimaassa että ulkomailla.”
Pentikäisen kommentteja tarkennettu 19.1.2023 klo 13:50
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat





